Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke Simicska Lajos Mandinernek adott interjúját úgy összegezte: a kormányfő egyik volt katonatársa azt állította, hogy Orbán Viktor sorkatonai szolgálatuk alatt jelentett a III/III-as ügyosztálynak, a kommunista belső titkosszolgálatnak.
Hozzátette, azt is állította a volt katonatárs, hogy noha Orbán Viktor neki azt mondta, a leszerelése után megpróbálták beszervezni, ő nem írta alá a nyilatkozatot. Lukács Zoltán szerint Simicska Lajos az interjúban érzékeltette: lehetséges, hogy ezt a nyilatkozatot a miniszterelnök mégis aláírta.
Az ellenzéki frakcióvezető-helyettes a legsúlyosabb állításnak azt nevezte, hogy Simicska Lajos szerint ezek az iratok az orosz hatóságok tulajdonában vannak.
Lukács Zoltán közölte, ha igaz, amit Simicska Lajos állít, akkor felvetődik a kérdés: ma Magyarország szuverén ország-e, és zsarolható-e a miniszterelnök idegen hatalmak, jelen esetben Oroszország által.
DK: a nemzetbiztonsági bizottság hallgassa meg Orbánt és Simicskát!
A Demokratikus Koalíció is az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezi, hogy Orbán Viktor és Simicska Lajos a testület előtt számoljon be a vállalkozónak a miniszterelnökkel szemben megfogalmazott vádjairól - mondta az ellenzéki párt politikusa, Vadai Ágnes.
A DK alelnöke azt mondta, nem ítélkeznek, de a kormányfőnek "most az egyszer igazán őszintének kell lennie". Most egy volt kollégiumi szobatársa, az őt "leginkább ismerő barátjának a szavairól van szó" és komolyan felmerül a gyanú, hogy "az elmúlt 25 évben legtöbbet kommunistázó politikus, Orbán Viktor kommunista besúgó lehetett a rendszerváltás előtt" - tette hozzá.
A független képviselő azt mondta, ha a vád beigazolódik, akkor az azt jelenti, hogy még soha, senki nem verte így át a magyar embereket évtizedeken keresztül.
Vadai Ágnes szerint Simicska Lajos szavai "bántóan alátámasztják és érthetővé teszik" a kormány keleti nyitással kapcsolatos külpolitikáját. Úgy fogalmazott, így már talán érthetőbb, miért kellett harminc évre titkosítani a paksi bővítés részleteit, miért lettünk "az oroszok falova, Európa árulói", miért van, hogy a magyar miniszterelnök "orosz érdekeket képvisel" és miért nem hozta nyilvánosságra a Fidesz az ügynökaktákat.
LMP: Orbán Viktor személyesen tisztázza Simicska kijelentéseit!
Az LMP szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek a parlament előtt személyesen kellene tisztáznia a vasárnapi Simicska-nyilatkozat miatt kialakult helyzetet - mondta Schiffer András társelnök.
Schiffer szerint a Fidesz-KDNP-nek az igazságügyi bizottság keddi ülésén támogatnia kell az LMP javaslatait az állambiztonsági akták nyilvánosságára hozataláról, és arról, hogy a parlament kötelezze a kormányt, járjon el annak érdekében, hogy Oroszország tegye megismerhetővé az 1944-1991 között keletkezett magyar vonatkozású KGB-iratokat.
Az állítások, amelyeket Simicska Lajos tett, "illetve sejtetni engedett", éppúgy Magyarország cselekvőképességét vonják kétségbe, mint a korrupciós vádakra alapozott kitiltási botrány - értékelte Schiffer András.
Jobbik: ha a kormányfő nem tudja cáfolni Simicska Lajos állításait, le kell mondania
Mirkóczi Ádám szóvivő jelezte: egyetértenek a nemzetbiztonsági bizottság összehívásával és minden érintett meghallgatását követelik. Azt is mondta: a kormányfő néhai apósáról is kiderült, hogy állambiztonsági ügynök volt, így nemzetbiztonsági kockázatok lehetnek a háttérben.
Mirkóczki szerint az is kijelenthető, hogy Orbán Viktor igent mondott a III/4-es főcsoport ajánlatára, "a nagy kérdés, hogy vajon a III/3-as főcsoportnak dolgozott-e, és jelentett-e". Hozzátette: ha a miniszterelnök egykori szobatársa, üzlettársa, fő bizalmi embere ilyet állít, akkor azt komolyan kell venni.
PM: nyilvánosságra kell hozni az állambiztonság által készített mágnesszalagokat
A Párbeszéd Magyarországért társelnöke, a független képviselő Szabó Tímea törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy hozzák nyilvánosságra a rendszerváltozás előtt készített, jelenleg mágnesszalagokon őrzött ügynöklistákat - közölte Barabás Richárd, a párt önkormányzati képviselője. A PM az Alkotmányvédelmi Hivatal honlapján tenné közzé ezeket a információkat. Barabás Richárd szerint az ügyet aktuálissá tették Simicska Lajos nagyvállalkozó vasárnapi kijelentései, "annak megpedzése", hogy esetleg Orbán Viktor miniszterelnök is "ügynök lehetett". Hozzátette: egy demokráciában a választott vezetőkre egy ilyen gyanúnak még az árnyéka sem vetülhet, és a kormányfőnek elemi érdeke az eset tisztázása. Hangsúlyozta, az ügynek nemzetbiztonsági kockázata is lehet.
A kormányfőt több évtizede személyesen ismerő Fodor Gábor kérdésre válaszolva közölte, számtalan kérdésben kritizálja Orbán Viktor politikáját, de nincs arról tudomása, hogy "bármiféle beszervezési anyag lett volna Orbán Viktorral kapcsolatban vagy bármiféle kapcsolatban lett volna a kádári titkosszolgálattal". Hozzátette, személyesen sem tapasztalt semmiféle erre utaló jelet. Azt is elmondta, hogy a Fidesz alapításakor megfigyelték őket és amikor a kilencvenes években kiderült emberekről, hogy ügynökök voltak, akkor volt olyan személy, akin meglepődött. Hozzátette, nem kérte ki az önmagára vonatkozó egykori állambiztonsági iratokat, mert úgy érzi, még nem érkezett el ehhez a pillanathoz.