USA;Magyarország;demokrácia;Thomas Melia;

- Washington aggódik a magyar demokráciáért

Az Egyesült Államok továbbra is a jó kormányzás, a jogállamiság és az emberi jogok fontosságát fogja hangsúlyozni az amerikai-magyar párbeszédben - közölte a washingtoni külügyminisztérium Thomas Melia helyettes külügyi államtitkár hét eleji budapesti látogatásával kapcsolatban.

A minisztérium helyi idő szerint pénteken kiadott közleménye szerint a tárca demokráciáért és emberi jogokért felelős részlegének európai és eurázsiai ügyeket felügyelő vezetője a látogatáson kiemelte: a kétoldalú kapcsolatokról folyó párbeszédben az Egyesült Államok "továbbra is napirenden tartja az alapvető jogokkal, a demokratikus folyamatokkal és a jogállamisággal, valamint a fékek és ellensúlyok rendszerének meggyengülésével kapcsolatos aggodalmainak tolmácsolását". 

Budapesti találkozóin a helyettes államtitkár "bátorította a magyar kormányt, hogy fokozza korrupcióellenes erőfeszítéseit", és rámutatott, hogy az Egyesült Államok kulcsfontosságú partner lehet ebben - áll a közleményben, amely szerint az amerikai illetékes szorgalmazta az együttműködést a civil társadalommal. Ezzel kapcsolatban Thomas Melia hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnöknek a független civil társadalom melletti elkötelezettségét is, és "ismételten az amerikai kormányzat aggodalmát fejezte ki egyes civil szervezeteknek a magyar kormány általi zaklatása miatt".

A helyettes államtitkár méltatta, hogy a közelmúltban egyeztetések zajlottak a miniszterelnök hivatala és a zsidó közösség között, és a közlemény szerint ezt példaként említette arra, hogy a kormány és a fontos társadalmi csoportok közötti párbeszéd előrelépésekhez vezethet. Melia ugyanakkor emlékeztetett a magyar kormány és a vallási csoportok közötti viszonnyal kapcsolatos aggodalmakra, kiemelve, hogy a kormánynak felül kellene vizsgálnia az egyházak elismerésével is foglalkozó törvényt - ahogy azt az alkotmánybíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága is kimondta.

Az ukrán válságról és a Krím félsziget Oroszország általi bekebelezéséről szólva a politikus hangsúlyozta a transzatlanti együttműködés folyamatosságát a Moszkva elleni célzott szankciók fenntartása érdekében.

A közlemény szerint Melia ellenzéki pártok képviselőivel és civil szervezetek vezetőivel is tárgyalt Budapesten.

A keleti partnerség és az Európai Unió bővítésének felgyorsítását szorgalmazta Szijjártó Péter az EU külügyminisztereinek informális találkozóján Rigában.