A vendégek egyszerre két virgonc hiénát is láthatnak: a még barna színű kölyök mellett a tavaly februárban született, már foltos testvérét is. A Lipcséből 2008-ban érkezett nőstény hiéna, Kianga Szegeden ismerkedett össze az akkor már évek óta itt élő párjával, a Franciaországból jött Akirával. Első két utóduk rá egy évre született meg, nagy szenzációt keltve, hiszen előttük legutoljára az ötvenes évek végén születtek foltos hiénák Magyarországon. Sőt, Kianga és Akira olyannyira termékeny párnak bizonyult, hogy fogamzásgátló implantátum beültetésével egy pár éves szünetet kellett beiktatni a nemzetközi törzskönyvi programmal egyeztetve.
A foltos hiénák Afrikában a Szaharától délre a nyílt füves puszták, szavannák, bozótos területek lakói. Sokáig dögevőknek tartották őket, de ma már ismeretes, hogy kitűnő vadászok. A hiéna kisebb rágcsálókat egymaga is elfog, a nagyobb zsákmányra azonban falkában vadászik. Egy tíz-húsz egyedből álló csapat kevesebb mint egy perc alatt képes felfalni egy zebrát.
A ragadozó rendkívül erős állkapcsával a csontokat is képes összeroppantani. Erős nyak- és vállizmainak köszönhetően magánál nagyobb állatot is el tud vonszolni. Főleg sötétben vadászik, s akár óránként 60 kilométeres sebességgel is képes futni viszonylag hosszabb távon.
A hiénák testhossza eléri a 180 centimétert átlagos tömegük 85 kilogramm. Hátulsó lábaik rövidebbek az elsőnél, hátuk emiatt lejtős. Futáskor csak az ujjaik érintik a földet. Karmaik nem húzhatók vissza. Szürkés-barna bundájuk ritkás, a nyakon és a hát hosszába sörényt alkot, az egyedek ennek felborzolásával üdvözlik egymást.
A nőstények teje nagyon magas fehérje- és zsírtartalmú, és a kicsik hosszú ideig, akár 12-16 hónapos korukig szopnak. A magasabb rangú nőstények előbb válnak ivaréretté és gyakrabban is fialnak, mint az alacsonyabb rangúak, ezzel több utódot fel tudnak nevelni.
A foltos hiéna hímek teljesen alárendelt szerepet játszanak, ezt akár Szegeden is megfigyelhetik a látogatók, hiszen Akirát gyakran megfegyelmezi Kianga. A nőstények hím nemi hormon, vagyis a tesztoszteron szintje rendkívül magas, ennek köszönhetően nemcsak viselkedésük agresszív, hanem a külső nemi szervük is rendkívül hasonlít a hímekéhez. Brehm idejében csak akkor tudták biztosan megállapítani, hogy egy foltos hiéna nőstény, ha megfialt. A most született kölyökről is csak genetikai vizsgálat után derül ki, melyik nemhez tartozik.
A hiénakölykökről készített felvételeket ide kattintva láthatja!