Vagyis manapság a robotok kevésbé olyan félelmetes, bizarr lényeg, mint a Robotzsaruban, vagy A légy című horrorban voltak a nyolcvanas években – igaz, a Johhny 5-ös robot a híres vígjáték-sorozatban, a Rövidzárlatban sokat tett a gépek megkedveltetéséért – , de persze még mindig lehet félelemkeltésre használni őket.
Neil Blomkamp, dél-afrikai rendező most bemutatott harmadik filmje, a Chappie kifejezetten a robotok elfogadását ünnepli. Első, nagy kritikai és közönségsikert is aratott filmje, a 2009-es District 9 egy johannesburgi gettóban játszódik, szintén a jövőben, ahol a 28 évvel korábban landolt űrhajó utasait, földönkívülieket zárt be a johannesbugi kormány. Az űrhajó ott lebeg Johannesburg felett már 28 éve, de az idegen lények a hajó meghibásodása miatt nem tudnak elmenni – ehelyett a helyi rendőrség állandó zaklatásának, vegzálásának vannak kitéve. Nem csoda, hogy a helyi – technikailag amúgy jól felszerelt – alvilággal tartanak jó kapcsolatot, abban reménykedve, hogy tőlük meg tudnak szerezni bizonyos alkatrészeket.
Ez a kiforrott világ ágyaz meg Blompamp új, e héttől már nálunk is látható sci-fijének, a Chappie-nek: a Chappie világában azonban már a törvény embereit segítik kiborgok. Chappie-nek azonban tervezője nem akármilyen tulajdonságokat adományozott; a robotot születésekor elrabolják, és egy különleges, de teljesen működésképtelen családban nevelkedik, és ott jönnek rá, hogy a robot természetfeletti érzékek birtokosa, de mint ilyen, megnevelhetetlen is. Az emberek közben azonban megunják a „robotzsaru-rendet”, és lázadni kezdenek, ebben a közegben Chappie-ből is csak ellenség lehet.
Forrás: Intercom
Az olyanoknak is, mint Vincent Moore –a remek Hugh Jackman alakítása –, aki az emberiség végét látja az érző, gondolkodó robotokban. Hiszen ezek után mi szükség lehet az emberre? Ironikus, de a rendőrmasinát végül az utca veszi védelmébe és igyekszik továbbfejleszteni emberi tulajdonságait.
Jackmannek egyébként néhány éve volt egy hasonló szerepe a Vasökölben, amelyben egy kiégett bokszolót alakított: akkor a szakmában megjelenő robotok tették parkolópályára, de végül elhatározza, maga épít és készít fel egy bajnokot, és ez sikerül is neki.
A Chappie, bármennyire utópisztikus a történet, minden a legapróbb részletekig kidolgozott benne: Blomkampet a Gyűrűk Ura-trilógiát, az Avatart, a 2005-ös King Kongot is megalkotó új-zélandi programozócég, a többszörös Oscar-nyertes WETA segítette: a robotot nem csak külsőleg, hanem egészen a vázáig megalkották digitálisan, mintha ember lenne, így ha megsérült, annak az összes rétegen is látszódnia kellett.
Hugh Jackman a jövő héten látható a tévében, de akkor szinte egyszerre két filmben is: pénteken az X-men: Az ellenállás végében a Fem 3-on, és vele egyidőben a Kardhalban is látható lesz az RTL II-n, de ez utóbbit vasárnap megismétli a csatorna.
Forrás: Intercom