Publicisztika;gyásznap;bányaszerencsétlenség;Kelet-Ukrajna;Grzegorz Schetyna;

Szakadárok ellenőrzik a Mariupol felé vezető utat FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ANDREW BURTON

- Egyeztetések Ukrajnáról

Ukrajnában tegnap gyásznapot tartottak a szerdai kelet-ukrajnai bányaszerencsétlenség áldozataira emlékezve. Ma Berlinben és New Yorkban is áttekintik a kelet-ukrajnai harci helyzetet, a minszki tűzszüneti megállapodás betartását. Oroszország tegnap szárazföldi hadgyakorlatot kezdett, a Fekete-tengeren NATO-hadihajók tartanak nemzetközi gyakorlatot.

Berlinben ma "normandiai keretben" folytatódnak a tárgyalások a kelet-ukrajnai megbékélésről - erősítette meg tegnap Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, aki a lengyel diplomácia vezetőjével, Grzegorz Schetynával folytatott megbeszéléseket. A pénteki megbeszéléseket külügyi államtitkári szinten tartják, Németország, Franciaország, Ukrajna és Oroszország képviselői mellett az EBESZ-összekötő csoport vezetője, Heidi Tagliavini svájci diplomata is jelen lesz.

Steinmeier továbbra is nehéznek ítélte a kelet-ukrajnai helyzetet, noha sikerült visszaszorítani az erőszakot, továbbra is törékeny a tűzszünet. A lengyel külügyminiszter támogatásáról biztosította a négyes tárgyalásokat, s az Oroszország elleni szankciók további szigorítását sürgette.

Az ukrán válságot tekinti át pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsa is. A BT február 15-én támogatásáról biztosította a minszki tűzszüneti megállapodást. A testület előtt Jeffrey Feltman, a világszervezet politikai igazgatója, Ivan Simonovic emberi jogi , illetve John Ging, a humanitárius segítség ügyében illetékes igazgató teszi közzé jelentését. A világszervezet a múlt héten megállapította, hogy már meghaladta a hatezret az ukrán konfliktus áldozatainak száma, legalább 1,25 millió ember kénytelen volt elhagyni otthonát.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki tegnap a finn kormányfővel, Alexander Stubbal folytatott megbeszéléseket, helsinki sajtóértekezletén hangsúlyozta: "Úgy látjuk, hogy Oroszország jelentősen növelte a szeparatistáknak nyújtott támogatását. A NATO-főtitkár szerint több mint ezer nehézfegyver, páncélosok tüzérségi lövegek és modern légvédelmi rendszer áll a szakadárok rendelkezésére, s ezt a technikát csak Oroszország szolgáltathatta. Stoltenberg szerint a nemzetközi közösség megengedhetetlennek tartja, hogy kiterjesszék a szeparatisták ellenőrzése alatt álló területeket.

Kijevbe érkezett tegnap Philip Hammond. A brit diplomácia vezetőjének programjában tárgyalás szerepelt Petro Porosenko ukrán elnökkel, Arszenyij Jacenyuk kormányfővel, s Pavlo Klimkin külügyminiszterrel. David Cameron brit kormány még februárban jelentette be, hogy London katonai tanácsadókat, kiképzőket küld Ukrajnába. Hammond pénteken Varsóban folytat megbeszéléseket.

Kelet-Ukrajnában tegnap is folytak szórványos harcok, elsősorban Mariupoltól keletre, Sirokine térségében, közölték belügyi források. Vladiszlav Szeleznyov ukrán katonai szóvivő szerint csütörtökön egy katonájuk esett el, vasárnap óta ezzel hatra emelkedett a kormányerők oldalán az áldozatok száma. A kijevi kormány bejelentette, hogy megkezdték a nehézfegyverek kivonásának második szakaszát, a minszki megállapodással összhangban. A kijevi parlamentben tegnap új törvényt fogadtak el, a kelet-ukrajnai konfliktus miatt 250 ezerre növelve a hadsereg létszámát. Az aktív harcoló erők létszáma 184 ezerről 204 ezerre növekszik.

Oroszország tegnap hadgyakorlatot kezdett Abháziában, Dél-Oszétiában és az annektált Krím-félszigeten - jelentette be a moszkvai védelmi minisztérium. A NATO haditengerészeti parancsnoksága gyakorlatot tart a Fekete-tengeren, szerdán a USS Vicksburg vezetésével hat hadihajóból álló flotilla érkezett a térségbe. A gyakorlaton bolgár, román és török hadihajók is részt vesznek.

Porosenko gyásznapot hirdetett

Petro Porosenko ukrán elnök gyásznappá nyilvánította a csütörtöki napot a szerdai gázrobbanásban elhunyt 32 bányász emlékére. Egy bányászt eltűntként tartanak számon, tetemét még keresik. Ma délben egy perces csenddel emlékeztek a lázadók kezén lévő donyecki területen található Zaszjadko bányában szerencsétlenül járt bányászokra. 16 sérültet kórházba szállítottak.

Nyolc éve ez volt a legsúlyosabb baleset a bányában, 2007 novemberében 101 bányász veszítette életét, majd két héttel később további 5 ember halt meg. 2000-ben a luhanszki Barakova bányában 80 bányász esett áldozatul, szintén gázrobbanásban.



Rejtélyes gyilkosság tartotta lázban Horvátországot. Még január végén New Yorkban megölték William Klinger ismert történészt, aki számos lebilincselő könyvet és tanulmányt írt a Tito-rendszerről. Híre ment, hogy a hírhedt jugoszláv titkosszolgálat, az Udba – a marsall halála után majdnem 35 évvel – csapott le rá. Bár semmi sem támasztja alá, hogy ez lenne a gyilkosság magyarázata, az eset is megmutatta, mennyire élénken élnek ma is az emberekben ennek a sötét kornak az emlékei.