"Először fenyegettek meg bennünket azzal, hogy egy adó miatt felfüggesztenek egy Magyarországon hatályos törvényt, ami a legsúlyosabb szankciók egyike" – adott tájékoztatást az Európai Bizottság (EB) előtt lévő reklámadóval kapcsolatos eljárásokról tegnap Lázár János a parlament gazdasági bizottságának ülésén. Az RTL-csoport hivatalos panasza nyomán jelenleg az EB adó-, illetve versenyjogi főigazgatósága is vizsgálja a reklámadót: a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a kormány még februárban kapott „néhány hetet” a módosításra, ha nem teljesítik, eddig példátlan szankcióként, az EB maga függesztené fel a reklámadó-törvényt, de kötelezettségszegési eljárásra is utaltak. Az óra igencsak ketyeg, így Lázár szerint még márciusban módosítják a törvényt. Konkrét javaslatot leghamarabb a március 11-i kormányülésen tesz.
Bár a várakozások arról szóltak, hogy ezeket a részleteket már tegnap ismerteti a gazdasági bizottság előtt, a csúcsminiszter szinte ódzkodott a konkrétumok említésétől. Ismét arra utalt, hogy néhány uniós országban, így Svédországban, Ausztriában, Dániában és Belgiumban van öt százalék körüli reklámadó, és ez Európában a legmagasabb – bár Magyarországon jelenleg éppen 50 százalék, Lázár viccesen azzal hárított, hogy a „kiváló magyar próbálkozás” az EB „tűrőképességét megviselte”. Bár a bizottsági elnök Rogán Antal 3-5 százalékra való csökkentésre utalt, az ülés után Lázár már 5-10 százalékról beszélt. Lapunk értesülése szerint azonban a legvalószínűbb, hogy a végső javaslat öt százalék körüli lesz. Bizonyos, hogy a módosítás nyomán a már beszedett adót az államnak vissza kell fizetnie.
Bár az utóbbi hetekben a miniszter békülékeny hangot ütött meg a német RTL kapcsán, a bizottsági ülésen Lázár, miután elismerte a tulajdonos Bertelsmannal folytatott tárgyalásokat, azt mondta: a társaság „jelentette az európai tőzsdéken, hogy a működését érdemben befolyásoló” adóról van szó, ezért volt kénytelen a kormány asztalhoz ülni velük. Lázár azt mondta, a megállapodásnak „politikai tartalma azért nem lehetett, mert világos elveket fogalmaztak meg a műsorszerkesztési elveikről” – amivel egyértelműen arra utalt, hogy a kabinetnek jól jött volna, ha a csatorna mégis „puhul”.
Arról is még csak találgatások vannak, hogy alsó sáv nélkül marad-e az adó, ami sok ezer hazai céget tehet tönkre. „Nem rajtunk múlik” – Lázár így próbálta rövidre zárni az erre vonatkozó ellenzéki kérdéseket, majd ígéretet tett, hogy a javaslat majd „megvédi” a kis cégeket. Az idei költségvetés mindenesetre 6,6 milliárdnyi bevétellel számolt az adóból, ami meglepően kevés a tavaly nyári bevezetéskor elhangzott 8-10 milliárdos várakozáshoz képest. Csakhogy, mint az LMP-s Szabó Tímea felvetette, a közmédia évi 80 milliárdjához képest smafu, tehát gazdaságilag teljesen indokolhatatlan a reklámadó. Ekkor jelentette ki Lázár: „egyetért” azokkal, akik sokallják az állami média támogatottságát, és ha érkezik az ellenzéktől „költségracionalizáló” javaslat, kész támogatni azt.
Teremhet még babér a Helyi Témának
A Századvég veheti meg a Helyi Témát - értesült lapunk. Tegnap számoltunk be arról, hogy Orbán Viktor környezete a Simicska Lajos "utáni" időkben nem kizárólag a közmédiára, hanem egy új hetilapra, új rádió- és tévéadóra is alapozná az új állami médiabirodalmat. Ezek mellett az ingyenes Helyi Téma is egy új felület lehet, amire információink szerint alapozna a Napi Gazdaságot 2013-ban már megszerző Századvég. Apropót is ad a vásárlásra, hogy az Orbánhoz mindig lojális Vitézy Tamás lapját kiadó Théma Lapkiadó Kft. a NAV végrehajtása alá került. Az utóbbi hetekben nem jelent meg a lap, ám Veszprémben most még megjelentek két példánnyal - ezt a számot ugyanakkor nem a 2013 óta lényegében fizetésképtelen Théma nyomda nyomta.
Orbánnak még jól jöhet a lap, még a tavalyi 500 ezres példányszámával is. Értesüléseinket erősíti a hvg.hu beszámolója, ami szerint az állam átveheti a miniszterelnök távoli rokonságába tartozó Vitézy horvátországi cégcsoportját, az Indexnek pedig Vitézy azt közölte: nem szűnik meg a lap.
Simicska viszont tegnap is újabb "katonákat" vesztett: egy héttel a célpontosok, egy hónappal korábbi főnökeinek távozása után felmondott a Hír Tv Híradójának főszerkesztője, Mentes Katalin, aki a kezdetek, 2010 óta látta el feladatát. Eközben indoklás nélkül hívta vissza az MVM Gopcsa Péter igazgatósági tagot az MVM Ovit Országos Villamostávvezeték Zrt. közgyűlésén: a gyakran Simicska "emberének" titulált Gopcsa vezérigazgatói tisztsége is megszűnt.
A sajtó az új médiaháborútól függetlenül is mostoha napjait éli: nagyszabású leépítés volt a Blikknél, összesen nyolc embert bocsátottak el, újságírókat, szerkesztőket, tördelőket, a Vasárnapi Blikk teljes stábjától elbúcsúztak.