;

Parlament;kétharmad;Paks;

Orbán Viktor miniszterelnök szavaz az Országgyűlés plenáris ülésén. Mögötte Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezető-helyettese (b) és

- Először bukott el a kétharmad

Kósa Lajos szavazatán múlt kedden a Házban a kétharmad. A Fidesz ügyvezető alelnöke ugyanis nemmel voksolt "Az egyes jogállási tárgyú törvények módosításáról" című jogszabályról, így a 130 igen mellett 44 nem szavazattal, 22 tartózkodás és egy nem mellett elbukott az indítvány. Ha Kósa igennel voksol, meg lett volna a jelenlévők kétharmada, amihez a vezető fideszes politikus figyelmetlensége miatt viszont a kormányoldal nem tudta biztosítani a szükséges többséget. 

Kósa maga jelezte, hogy tévedésből nyomta meg a nem gombot - mondta el Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. Ám mivel a képviselőcsoportban elrendelték a kötelező szavazást, Kósát 100 ezer forintra büntetik.

Rogán szerint az ellenzék csak azért utasította el az egyes jogállási törvények módosítását, mert annak volt kétharmados része, és ezért presztízskérdésnek tekintették az ügyet. Holott ha megvizsgálták volna az előterjesztés tartalmát, akkor kiderült volna, hogy a javaslat olyan kérdésekről szól, amelyeket többször is számon kértek a kormánytöbbségen.

Az "Egyes közigazgatási tárgyú törvények módosításáról" szóló, szintén a jelenlévő képviselők kétharmadát igénylő javaslatot a jobbikos Apáti István távolmaradása miatt tudta elfogadni a kormánypárti többség. A parlament honlapja szerint Apáti igazoltan hiányzott a keddi plenáris ülésről, ám ha jelen van, az ellenzék megmutathatta volna, hogy igenis jelentősége van a kétharmadnak.

A szavazást követően a baloldali ellenzéki pártok azzal vádolták a Jobbikot, hogy a Fidesz szekerét tolja. A szocialisták és az Együtt is azt tudakolta, kap-e ezért támogatást Ornán Viktoréktól a szélsőjobboldali párt, milyen érdeke fűződik ahhoz, hogy kiszolgálja a Fideszt. A DK szerint a szavazás is igazolja, hogy létezik az együttműködés a Fidesz és a Jobbik között. Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője mindezt azzal utasította vissza, hogy Apáti családját a hétvégén a helyi cigánymaffia drogos tagja megfenyegette, ezért feljelentést tett és feleségével, valamint néhány hónapos kislányával otthon maradt. A mátészalkai képviselő közleményében szánalmasnak nevezte azokat, "akik ebből az életveszélyes fenyegetésből politikai hasznot kívánnak húzni". Azt írta, vállalja a következményeket, ha a frakció szankcionálja a hiányzást, de számára a családja élete mindennél fontosabb.

A Fidesz frakcióvezetője kedden arról is beszélt, hogy a kezdeményezésére hétfőn ötpárti egyeztetést tartottak a parlamenti pártok képviselőcsoport vezetői. Ezen kiderült, hogy az ellenzék nem támogatja az Iszlám Állam (IÁ) elleni küzdelemben való magyar részvételt, így az erről szóló tárgyalások megrekedtek. Mivel a kormánypártoknak nincs kétharmados többségük, ezt az ügyet nem tudják keresztülvinni a Házon.

A Magyar Lapkiadók Egyesülete szerint bármilyen, a hazai médiavállalkozásokra kivetett adó továbbra is versenyhátrányt jelent "az online piacon túlsúlyban lévő globális szereplőkkel" szemben.