Colleen Bell - aki január 21-én adta át megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek - vasárnap reggel nyilvánosságra hozott interjújában elmondta: nagyon melegen fogadták Magyarországon. Arra a kérdésre, hogy milyen találkozókat bonyolított le magyarországi tartózkodása első heteiben, elmondta: nagy megtiszteltetés volt számára, hogy a megérkezése utáni első napokban személyesen találkozhatott Áder János köztársasági elnökkel. Ugyancsak találkozott több miniszterrel, a Kúria és az Alkotmánybíróság elnökével, politikusokkal. Megbeszéléseket folytatott a civil szféra képviselőivel is, vallási vezetőkkel, tudósokkal, oktatókkal és művészekkel. Üzletemberekkel is volt módja találkozni, és Washingtonba való kiutazása előtt szót válthatott Magyarország új amerikai nagykövetével, Szemerkényi Rékával. "Igazán nagyra értékelem, hogy az összes találkozómon egységesen azt hallottam, az emberek tisztelik az Egyesült Államok és Magyarország közötti együttműködés erős hagyományát. Azt szeretnék, hogy "országaink között jó, pozitív, termékeny kapcsolatok" legyenek. Mint mondta, arról ugyan eltérőek lehetnek a vélemények, hogy ez mit jelent, de "mindeddig egybehangzóan azt erősítették meg nekem, mennyire fontos a kétoldalú együttműködés".
Az amerikai nagykövet február 17-én ebédet adott a NATO szövetség országait képviselő kollégáinak, hogy a régióban felmerülő problémákat megvitassák a díszvendéggel, Mykhailo Yungerrel, a magyarországi ukrán nagykövetség ügyvivőjével. Magyarországot Benkő Levente helyettes államtitkár képviselte a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól. További díszvendégek voltak Lengyelország, Olaszország, Kanada, a Szlovák Köztársaság, Litvánia és a Cseh Köztársaság nagykövetei, valamint a norvég és a német nagykövetség ügyvivői. "Mint Önök is jól tudják, Putyin elnök ma Budapesten van. E napot nem is tölthetnénk jobban, mint hogy az Ukrajna szuverenitásáról és jövőjéről táplált reményeinkre összpontosítsunk, s barátaink és szövetségeseink körében megosszuk őket Önnel, Yunger úr” – hangsúlyozta az ebéden Bell.
Az új nagykövetnek már volt alkalma ellátogatni Székesfehérvárra, Mohácsra és Debrecenbe. Hálás azért, hogy Áder János köztársasági elnök és felesége, valamint Németh Zsolt meghívták őt a férjével a Csángó Bálra, ugyancsak látta az amerikai és a magyar vízilabda válogatott mérkőzését, ellátogatott a mohácsi busójárásra, és részt vett Ádám György zongoraestjén is a Zeneakadémián.
Bell a korábbi helyettesének, André Goodfriendnek Budapestről történt hirtelen távozása kapcsán elmondta, hogy kiváló munkakapcsolatot alakított ki a követtanácsossal, nagyra értékeli azt a segítséget, amelyet felkészülése során nyújtott neki, valamint az elmúlt másfél évbeli budapesti működését. "André kitűnő munkát végzett. Erőfeszítései Kerry külügyminiszter teljes támogatását élvezték" - jelentette ki, megjegyezve, hogy a diplomatának "sajnos családi okok miatt el kellett hagynia posztját". Arra a kérdésre válaszolva, hogy Goodfriendhez hasonlóan ő is nyit-e majd saját Twitter-oldalt, azt mondta: ő is tervezi ezt, de nem rögtön, "egyelőre emberekkel találkozom, ha eljön az ideje, el fogom kezdeni a tweetelést". (Goodfriend a nagykövet megérkezése után nem tweetelt többet, január 19-én válaszolt utoljára a Twitteren, előtte két nappal volt utolsó saját üzenete - a szerk.)
A nagykövet - aki korábban aktív szerepet vállalt különböző civil kezdeményezések felkarolásában - azt mondta, a civil társadalom állapota az egyik legjobb barométer, amellyel mérni lehet egy országban a demokrácia helyzetét. Véleménye szerint az embereknek meg kell adni a lehetőséget, hogy különböző szerveződésekbe tömörüljenek a közösségeikben előforduló gondok megoldása érdekében. Azt mondta, a kormányok nem képesek minden problémát megoldani vagy minden igényt kielégíteni, ennélfogva alapvető érdekük és felelősségük egy olyan környezet támogatása, amelyben az emberek polgári kezdeményezéseket tehetnek nem kormányzati szervezetek, vallási szervezetek, kulturális csoportok felé. Szintén fontos volt számára a gyerekekkel szembeni erőszak megelőzését célzó tevékenység, valamint az erőszaknak áldozatául esettek gondozása. "A kormányok sok mindent meg tudnak tenni, de bizonyos kérdések kezeléséhez valóban egységes közösségi támogatásra van szükség" - így vall az új amerikai nagykövet, hozzátéve, tisztában van a nem kormányzati és egyéb civil szervezetek fontos szerepével, és határozottan kiáll a polgári társadalom kezdeményezései mellett.
A nagykövet arról is beszélt, hogy Barack Obama elnök és John Kerry külügyminiszter is bizalmáról biztosította őt, "tudom, hogy magam mögött tudhatom teljes támogatásukat". Arra a kérdésre, hogy személyesen is konzultálhat-e velük egyes kérdésekben, azt válaszolta: mint minden nagykövet, folyamatos kapcsolatban van az amerikai külügyminisztériummal és a Fehér Házzal, hogy a lehető legjobb tájékoztatással segítse az amerikai külpolitika alakítását, "de ha szükség lesz a tanácsukra, biztos felhívom majd az elnököt vagy a külügyminisztert".
Bell február 23-án este -nem hivatalosan - találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel. az Andy Vajna házában a Budapesten tartózkodó Arnold Schwarzenegger tiszteletére rendezett vacsorán. Vajna és Schwarzenegger is régóta ismeri a sokáig tévéproducerként tevékenykedő nagykövetet. Orbán sajtósa, Havasi Bertalan megerősítette a találkozó tényét: "Valóban találkoztak a vendégségben, és jó hangulatú beszélgetést folytattak". Arra, hogy hivatalosan mikor fogadja nem válaszolt. Korábban a kormányfő egy újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen arról beszélt, hogy javuló amerikai kapcsolatokra számít, és Bell nagykövet véleménye szerint nagyon jó munkát végez.
Bell a mindkét országot erősen foglalkoztató világpolitikai kérdésekről szólva arra is kitért, hogy a NATO- és EU-országok közös felelőssége, hogy támogassák Ukrajnát és más kelet-európai országokat, amelyek folytatják a reformokat egy erősebb, sikeresebb és demokratikus jövő megteremtése érdekében. Mint hozzátette: Magyarország és az EU-tagországok az Egyesült Államokkal, Kanadával és más országokkal összefogva büntetőintézkedéseket vezettek be Oroszországgal szemben. Ezt azért tették, hogy megmutassák, eltökéltek annak elérésében, hogy az ukrajnai viszály a lehető leghamarabb, békés úton lezáruljon, megőrizve Ukrajna szuverenitását, területi egységét és függetlenségét. Magyarországnak a NATO és az EU tagjaként, valamint Ukrajnával szomszédos államként "nyilvánvalóan szerepet kell játszania Ukrajna támogatásában". Emlékeztetett arra, hogy nemrégen vendégül látta ukrán kollégáját, a budapesti ukrán nagykövetség ügyvivőjét, a NATO országok képviselővel együtt, és a találkozón a magyar kormány képviselője is jelen volt.
Bell leszögezte, hogy a közös értékek megszilárdítására fog törekedni. Ezek között sorolta a jogállamiság melletti megingathatatlan elkötelezettséget, a független demokratikus intézményeket, a fékek és ellensúlyok egészséges rendszerét, a szabad és tisztességes választásokat, továbbá az aktív civil társadalmat. Azt mondta, keményen fog dolgozni azon is, hogy még jobban megerősítse a már jelenleg is nagyon szilárd amerikai-magyar védelmi és biztonsági együttműködést. Kitért arra, hogy gazdasági vonalon a közeljövőben és hosszú távon egyaránt sok lehetőség nyílik a kétoldalú kereskedelem előmozdítására. Kiemelte, hogy az átláthatóság és kiszámíthatóság rendkívül fontos az új piacokra lépő befektetők számára. Mint mondta, a törvényeket és jogszabályokat időnként meg kell változtatni, hozzá kell igazítani az új körülményekhez, de "az érintett felekkel történő egyeztetés fontos eleme ennek a folyamatnak, ennek hiányában a potenciális befektetők máshova mennek".
MTI Fotó: Sóki Tamás
Kitért arra is, hogy a magyar sajtóban volt némi félreértés a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerségről (a TTIP-ről), de "a magyar kormány tudja, ahogy én is, hogy a magyar vállalatoknak és munkavállalóknak hatalmas előnyeik származnak majd ebből a partnerségből".
Hosszú út Budapestig
A Fehér Ház 2013 novemberében jelentette be, hogy Bellt jelöli budapesti nagykövetnek. Meghallgatását 2014. január 16-án tartották a washingtoni szenátus külügyi bizottságában, de csak hosszú várakoztatás után, 3124. december 2-án erősítette meg jelölését az akkor még demokrata többségű szenátus. Bell december 16-án tette le esküjét. A szavazás előtt John McCain republikánus szenátor, volt elnökjelölt két indulatos felszólalásban azt mondta: Bell szappanopera-producer, politikai kinevezett, aki járatlan a külpolitikai és nemzetbiztonsági kérdésekben, nincs meg a budapesti misszióvezetői poszt betöltéséhez megfelelő nyelv-, ország- és regionális helyismerete, „totálisan alkalmatlan”. Magyarországon pedig „rossz dolgok történnek”. Orbán Viktor miniszterelnök a 2010-ben történt hatalomra jutása óta "központosította a hatalmat", és olyan lépéseket tett, amelyek a bírálói szerint "összeegyeztethetetlenek a demokratikus elvekkel és gyakorlattal", korlátozta a bíróságok függetlenségét, "vitatott" változtatásokat hajtott végre az alkotmányban és "kemény korlátozásokat" vezetett be a civil szervezetekkel szemben. És a nagy vihart kavart mondat: a magyar nemzet "annak a határán áll", hogy önrendelkezését feladja egy "neofasiszta diktátornak, aki ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal és mi a Gazdagok és szépek szappanopera producerét küldjük nagykövetnek".
Háborútól fegyvercsendig
A kitiltási botrány nyomán soha nem látott mélypontra zuhantak tavaly ősszel a magyar-amerikai kapcsolatok. A kormányzat az új nagykövet érkezésétől, s nem saját politikájának korrigálásától várta a viszony enyhülését. Magyar Levente külügyi államtitkár január 15-én az M1 Ma Reggel című műsorában jelentette be: „19-én fogadom Ferihegyen Colleen Bellt, azt gondolom, hogy ezzel új lendületet, új pozitív irányt kaphat a magyar-amerikai politikai diskurzus, mi legalábbis nagy szeretettel és nyitottsággal várjuk Colleen asszonyt." Január 23-án ugyancsak az M1-en Szijjártó Péter külügyminiszter azt mondta: több olyan tényező is van, amely alapján nyugodtan és túlzás nélkül kijelenthető, hogy a Magyarország és az Egyesült Államok közötti, eddig nyitott kérdésekkel terhelt politikai együttműködés visszaemelhető a gazdasági és védelmi együttműködés szintjére, amely kifejezetten zökkenőmentes. A politikai együttműködésben új fejezet nyílhat, és innentől kezdve a jövőre kell összpontosítani. Bell kifejezetten készséget és nyitottságot mutatott arra, hogy jelentős mértékben javítsák a politikai együttműködést.
Hasonlóan nyilatkozott a külügyminiszter múlt pénteken: Magyarország nyitott arra, hogy minden kérdést megvitasson és Egyesült államokkal, mondta arra, hogy ma Budapesten tárgyal Thomas Melia embere jogokért felelős amerikai helyettes államtitkár, aki kormányzati emberekkel, civil szervezetek képviselőivel és ellenzéki pártok vezetőivel is tárgyal, viszont nem találkozik Orbán Viktor kormányfővel. Melia a hírek szerint előkészíti Victoria Nuland európai és ázsiai ügyekért felelős amerikai államtitkár-helyettes márciusi látogatását.