Hír TV;célpont;Simicska Lajos;médiaháború;

Ki hová áll? FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Médiaháború: nyomás alatt

Kormányközeli részről folyik a „munkatársak megdolgozása” a Simicska Lajoshoz köthető médiumoknál, hogy döntsenek: a milliárdos vállalkozót, vagy a kormányfő iránti lojalitást választják. Emiatt jelenleg is nagy a nyomás a Hír Tv munkatársain, ráadásul a Célpont stábjának felmondása után sokan úgy érzik, az eset a maradókra vet rossz fényt. Információink szerint az embereit látványosan elvesztő Simicska közben egy ütőképes, az értékeihez hű jobboldali média kiépítésén dolgozik, még az is lehet, hogy nem kizárólag a Hír Tv-ben és a Nemzet-csoportban gondolkodik.

Folyik a munkatársak megdolgozása a Simicska Lajoshoz köthető médiumoknál, kormányközeli részről még mindig érkeznek az utalások arra, hogy el kell dönteni: „ki hova áll” – értesült a Népszava az érintett médiumokat ismerő körökből. Információink szerint a Hír Tv munkatársain emiatt most is nagy a nyomás, ráadásul két tűz kötött vannak, mert a Célpont stábjának felmondása után a maradók közül sokan úgy érzik, Kunfalvi Nóra, Losonczi Kata, Bodnár Dániel és Kisberk Szabolcs a távozásukkal a maradókat hozták nehéz helyzetbe: mint forrásunk fogalmazott, a célpontosok „nem lettek hősök, van, akinek egyenesen árulók”.

Tény, hogy a felmondás meglehetősen botrányosra sikeredett: bár a keddről szerdára virradó éjjel személyesen Simicska is megpróbálta maradásra bírni Kisberkéket, ez nem sikerült, és a tíz éve futó műsort készítő stáb végül, mindenféle hivatalos utat megkerülve, szerdán az ominózus videóban mondott fel: egy szánkó társaságában látható a négy riporter, jelzik, „eddig bírták”, majd azzal búcsúznak: „Szerintünk Orbán nem geci. Viszlát!”. Az üzenetet vevő oligarcha erre azzal válaszolt: „Dehogynem. Geci!”.

A Népszavához eljutottak olyan információk is, amelyek szerint Orbán még kedden, a távozás előtt „megüzente" Simicskának, hogy „robbanni fog a bomba”, amellyel vélhetően a Célpont-videóra utalt. A távozás óta azonban – amelyet az Orbán-Simicska-háborúban gyakorlatilag a kormányfő iránti teljes lojalitás kimutatásaként lehetett értelmezni – a célpontosok némileg visszakoztak: a Hír24-nek egyikük azt mondta, „nem arról van szó, hogy lehajolunk Orbán Viktornak”, hanem elsősorban a vulgáris hangnem ellen állunk ki. Lapunk arról is értesült, hogy a videó már jóval a publikálás előtt készen volt, ezt nem csak az orbáni üzenetről szóló információ erősíti, hanem az is, hogy az ominózus „fekete péntek” óta – mikor a Simicskához köthető médiumok vezetői azután, hogy az oligarcha lapunkban megüzente a totális médiaháborút, „lelkiismereti okokra” hivatkozva felálltak, így a Hír Tv vezérigazgató-helyettese is – eltelt három hét. Kisberk a Hír24-nek azt is elismerte, hogy már gondolkoztak azon, hogyan lehetne kiállni Simicska vulgaritása ellen. (Simicska először azon a napon nevezte több helyen is „gecinek” a miniszterelnököt.) Végül az időzítést a Célpont tízéves születésnapjával magyarázta.

Csütörtökön egyébként a szintén Simicskához köthető Class FM hírigazgatója is távozott: állítólag Mezei Zsolt is fontolgatta korábban a felmondást, ám ő is csak most döntött. Úgy tudni, nem értett egyet a tulajdonos „kormány ellen indított médiahadjáratával”, miként a Népszabadság idézte, de technikailag csak most tudta beadni felmondását.

Mindezzel párhuzamosan Csintalan Sándor, a Lánchíd Rádió műsorvezetője, aki maga is jelen volt a kedd éjszakai vitán, korábban lapunknak arról beszélt: a Hír Tv munkatársait megzsarolhatták, hogy ilyen döntést hozzanak. Ezt Kisberk cáfolta, ám közben sokan arról találgatnak, hogy a célpontosok és Mezei is a március 15-én induló „nemzeti hírtévénél” köthet ki, bár Kisberk szerint kaptak megkereséseket, nincs arról szó, hogy ezt „előre lezsírozták volna”, és még nem döntöttek.

Lapunk információi szerint Orbán Viktort egyértelműen az áprilisi kétharmados Fidesz-győzelem erősítette meg abban, hogy ideje Simicskát háttérbe szorítania: mint forrásunk fogalmazott, „a kulcskérdés” az volt, hogyan tudja Liszkay Gábort, a Magyar Nemzet már távozott főszerkesztőjét „leválasztani” a vállalkozóról. Liszkay mindig is ütközőpontként működött a két egykori kollégiumi szobatárs között, és rendre ő igyekezett elsimítani azokat a konfliktusokat, amelyeket az oligarcha okozott Orbánnak azzal, hogy megpróbálta többször is kritikusabb, a Fideszt nyíltan bíráló irányba a Magyar Nemzetet. Ez volt, hogy sikerült, Liszkaynak, volt, hogy nem, de az biztos, a lap tavaly nyártól kezdve több kormányintézkedést is nyíltan kritizált. Végül viszont Orbán "kísérlete" sikerült, ugyanis február 6-án a távozásával Liszkay mellette tette le voksát.

Úgy tudjuk: mindezzel párhuzamosan Simicska egy ütőképes, az értékeihez hű jobboldali média kiépítésén dolgozik, még az is lehet, hogy nem kizárólag a Hír Tv-ben és a Magyar Nemzetben gondolkodik.

Várhegyi, Élő, Papp, Csermely - a lojális katonák

Orbán, mint azt az év elején deklarálta is éppen Simicska lapjainál, mindenekelőtt lojális médiát akar, és ezt mindenekelőtt a közmédiától várja: de nem önmagában a nemzeti hírtévétől és bulvártévétől, hanem gyakorlatilag "médiaépítésre" biztatja a 80 milliárdból működő MTVA-at. Ennek érdekében ismert jobboldali szereplők blogokat is indítottak - őket az MTVA kérte fel, némelyiküket fizeti is -, és ezt a Cink portálnak azzal magyarázták: "meghatározók" kívánnak lenni "a blogos térben".

A Népszava információi szerint a közmédiában még mindig gőzerővel folyik a "janicsárképzés", március 15-vel ugyanis a napi 24 órás hírszolgálat az M1-en sok embert kíván. Úgy tudjuk, ebben részt vesz a hírhamisításról elhíresült Papp Dániel, a blogolás ötletgazdájaként is emlegetett Várhegyi Attila, egykori fideszes pártigazgató, az mno.hu távozott főszerkesztője, Élő Gábor, és Csermely Péter, a Magyar Nemzet szintén lemondott főszerkesztő-helyettese - vagyis utóbbiak már biztosan az állami médiában helyezkedtek el.

Úgy tudjuk, Vitézy Tamás ráadásul nemrég megvált a Fidesz-közeli Helyi Témától, a vásárló pedig a Századvég lett, így Orbánnak gyakorlatilag nem maradt nyomtatott sajtója.

Nem maradna ki az egyeztetésből a Reklámszövetség

Egyelőre hivatalos felkérést, megkeresést nem kapott a reklámadó módosítása kapcsán a kormányzattól a Magyar Reklámszövetség (MRSZ) – erősítette meg lapunk értesülését a szervezet. Holott Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter már február elején bejelentette, „kész javaslata” van a Miniszterelnökségnek a reklámadó esetleges öt százalékra való csökkentéséről, ám ezt inkább az RTL igényeinek, és nem a hazai szakmai várakozásainak megfelelően dolgozták ki. Viszont az öt százalékos, kiterjesztett adó több ezer magyar vállalkozást tehet tönkre.

A parlament gazdasági bizottsága pedig már jövő csütörtökön dönthet Lázár javaslatáról. A legátfogóbb reklám- és médiapiaci szervezet ezért, az esemény elébe vágva, tegnap levélben fordult a bizottsághoz, hogy – mint lapunkkal közölték – "felajánlja a Gazdasági Bizottság számára közreműködését a szakmai konzultáció során”. Kérdés, elfogadják-e segítő jobbjukat.

A magyarok nem akarnak kilépni az Európai Unióból és a politikusoknak nem kell óvatosnak lenniük, amikor az együttműködés elmélyítéséről beszélnek, mert sokan még a közös hadsereget sem utasítanák el. Erről Krekó Péter, a Political Capital igazgatója beszélt tegnap azon a konferencián, amelyen az unió és Magyarország közös jövőjéről és új dilemmáiról beszéltek.