Buda-Cash;bankszünnap;DRB Bankcsoport;

- Szünnap volt a Buda-Cash bankjainál

A felügyeleti biztosok kezdeményezésére az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa tegnap bankszünnapot rendelt el a DRB Bankcsoport valamennyi bankjánál: a BRB BUDA Regionális Banknál, a DRB Dél-Dunántúli Regionális Banknál, a DDB Dél-Dunántúli Takarék Banknál és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Banknál is. Ezek azok pénzintézetek, amelyek a felfüggesztett működésű Buda-Cash Brókerház Zrt. érdekkörébe tartoznak.

Az MNB kedden a betétesek halaszthatatlan védelme érdekében felügyeleti biztosokat rendelt ki a Pénzügyi Stabilitás és Felszámoló Nkft.-től. Ezeknek a regionális banknak tilos az egymillió forint feletti betétek és más visszafizetendő források kifizetése, a bankban betét elhelyezése, bankszámlával kapcsolatos tartozások (tőke, kamat, késedelmi kamat, költség) rendezése, hitelezési tevékenység folytatása. Emellett az internetbank használatát, a bankkártya rendszer és az ATM-ek működtetését felfüggesztették, a bankszámlákról nem teljesítik az állandó/rendszeres-, a határidővel berögzített átutalási megbízásokat, a csoportos beszedési megbízásokat.

Mint ismeretes Windisch László kedden jelentette be, hogy a Magyar Nemzeti Bank több évtizedes visszaélés-sorozatot gyanít a Buda-Cash Brókerháznál, ezért azonnali hatállyal felfüggesztette működési engedélyét, és a brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) Bankcsoporthoz tartozó négy banknál is korlátozó intézkedéseket. A gyanú szerint a brókerház az elmúlt tíz évben valamennyi adatszolgáltatását meghamisította és jelentős ügyfélpénzekkel nem tud elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is.

A Beva 20 ezer euróig, azaz nagyjából 6 millió forintig kártalanítja a fizetésképtelenné vált befektetési szolgáltatók ügyfeleit, erre azonban csak az érintett cég felszámolásának megkezdése után kerülhet sor. Az OBA pedig ügyfelenként 100 ezer euróig, mintegy 30 millió forintig kártalanít.

A Buda Cash Zrt. tulajdonosai az igazgatósági tagok. Tavaly novemberig Pintér Zoltán egy személyben volt az alapító-tulajdonos, akkor történt a változás. A tavalyi TOP 100-as lista 33. helyén volt található Pintér Zoltán.

Tegnap a rendőrség megkezdte a tulajdonosok kihallgatását, egyelőre tanúként beidézve őket.

Nyilvánossá vált a Malév-csőd rendezéséről szóló dokumentum, miután jogerősen pert nyert a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a múlt évben a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal (NFM) szemben. A minisztérium most adta ki a papír alapú beszámolókat, így azok a TASZ honlapján már bárki számára hozzáférhetőek.