A vasárnapi zárva tartásról készített törvényről a kormány nem egyeztetett sem a szakmai, sem a fogyasztói érdekképviseleti szervezetekkel. A tárcák is egymásnak feszülnek és egy presztízsháború kibontakozásának lehetnek tanúi vevők és kereskedők. Őket azonban legkevésbé a kormányzati politikusok egymás közötti adok-kapok érdekli. S.Zoltán, munkarendje miatt rendszeresen este tíz óra után indul haza, ráadásul gyakran vasárnap is dolgozik.
"Eddig ez nem okozott gondot, mert mindig találtam éjjel-nappal nyitva tartó kisboltot, ahol a napi apróságokat megvehettem. Ha pedig vasárnap nem dolgoztam, elintéztük a családdal a heti nagy bevásárlást valamelyik hipermarketben" - mondta S.Zoltán. Schin Judit fiatal harmincas nő, aki a filmiparban dolgozik a barátjával együtt. Főleg külföldi produkciókban vesznek részt, ahol nem ritka a 10-12 órás napi munka sem, mert a forgatást nem lehet félbe hagyni.
"Felháborítónak tartom ezt a vasárnapi zárva tartást. Mi, ha forgatás van, legföljebb vasárnap tudunk bevásárolni, mert többnyire szombaton is valamelyik stúdióban vagyunk. Sem pénteken, sem szombaton nem tudjuk intézni a nagybevásárlásunkat." - közölte indulatosan Schin Judit, aki azt is hozzátette, ha beindul a vasárnapi zárva tartás eltörlése érdekében indított népszavazási aláírásgyűjtés mindenképpen aláírja és ellene szavazni fog.
Az újlipótvárosi éjjel-nappal nyitva tartó kisbolt tulajdonosa nem kívánt névvel nyilatkozni.
"Nem hiszem, hogy sokan átigazolnak hozzám, mert a kisebb forgalom miatt kicsit magasabb áron kell adnom az árut, mint a nagyok. A vasárnap hozhatna valamit a konyhára, de ezen kívül van még két kis üzletem, de csak egy feleségem. Nem fogjuk tudni megoldani, hogy mindenhol ott legyünk, az egyik üzletet vasárnap zárva kell tartanom. " - tette hozzá a kereskedő.
Az egyik országos hálózattal rendelkező bútoráruház-lánc vezetője azt is kiszámolta, hogy a vasárnapi zárva tartás több mint 20 százalékos bevételkiesést fog okozni. Nem igaz, hogy a forgalom átterelődik majd szombatra. A bútorvásárlás időigényes foglalatosság, a vevők akár többször is visszatérnek, összehasonlítanak, válogatnak. Hiába voltak az akciók, kedvezmények szombatra, az emberek vasárnap szeretnek bóklászni a szekrények, fotelek, ágyak között - osztotta meg a kormányzati érvelést cáfoló tapasztalatait.
Eddig a turisztikai központokban és a világörökség területén és védőzónájában található kereskedelmi egységek szerencsésnek érezhették magukat, mert a törvény értelmében ezek az üzletek vasárnap is nyitva tarthatnak majd. Vagy mégsem? Az NGM közölte, hogy a készülő és sokak által várt, sorban a második kormányrendelet tervezet ellentétben a saját korábbi tervezetükkel nem bővíti a kivételek körét, sőt, a népszerű turisztikai központokban is kikerülhetnek a kivételek közül. A Nol.hu értesülése szerint pedig vasárnap az eddig kivételnek számító, világörökségi területen működő üzleteket is be kellene zárni.
A Nemzetgazdasági Minisztérium lapunknak megerősítette, hogy bár nem készül olyan javaslat, amely a világörökségi területeken működő boltokat kivenné kivételi körből, amennyiben a későbbiekben mégis ilyen tartalmú javaslat érkezne azt a kormány azt támogatni fogja. A vasárnapi bérpótlékot illetően az az álláspontunk, hogy akkor születhet megfelelő döntés, ha azt a munkaadói és munkavállalói szervezetekkel egyeztetve hozzuk meg. Éppen ezért kezdeményezni fogjuk egy ilyen egyeztetés létrehozását.
Vámos György már a jelenlegi törvényi előírást is úgy értékelte lapunknak, hogy az roppant hátrányos lesz a hazai idegenforgalomnak. A viszonylag olcsó üzemanyag sok magyar turistát is arra fog ösztönözni, hogy ne itthon keresse a kikapcsolódást, hanem a környező országokban, hiszen Ausztria kivételével mindenhol nyitva vannak az üzletek, a magyarországi turisztikai központokban pedig legföljebb a kisboltok kínálják majd portékáikat. A főszezonban visszatérhet a '60-as-'70-es évek látványa: hosszú sorok az üzletek előtt.
A Népszava korábban már írt arról, hogy a vasárnapi zárva tartás körüli egyre növekvő feszültség és káosz mögött a gazdasági tárca és a Miniszterelnökség közötti személyes ellentétek húzódhatnak meg. Varga Mihály gazdasági miniszter tavaly a kormányalakítás után búcsút mondott Szatmáry Kristóf államtitkárnak, akit viszont Lázár János a Miniszterelnökséget vezető miniszter - aki nemrégen elismerte a Parlamentben, hogy túl nagy terhet rakott a vállára a miniszterelnök - átvett és a kiskereskedelmet felügyelő miniszteri biztosnak nevezte ki 2015. májusi határidővel.
Miután az NGM elküldött egy a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényben felsorolt kivételek bővítését tartalmazó rendelet tervezetet az érdekképviseleti szervezeteknek, néhány napra rá a kormányszóvivő bejelentette, az a tervezet semmis, kizárólag a törvényben előírt kivételek maradnak. Erre mintegy válaszul most a gazdasági tárca játssza a "rossz rendőrt" és még a törvény szabta kivételek körét is szűkítené. Nem túlzás, hogy nem egészen három héttel a törvény hatályba lépése előtt teljes a káosz a kormányon belül és kívül egyaránt.
Fokozza a zűrzavart, hogy Szatmáry Kristóf fideszes képviselő és miniszteri biztos módosítaná a kereskedelmi törvényt, mégpedig úgy, hogy a kereskedelemben dolgozók se kapjanak vasárnapi bélpótlékot. Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke lapunknak elmondta, a vasárnapi bérpótlékról a Munka törvénykönyve (Mt) rendelkezik. Jelenleg 60 százalékos pótlékot ír elő. Az Mt módosításáról jelenleg is folynak az egyeztetések. Rendezni és újra kellene gondolni a vasárnapi zárva tartás és a pótlékok ügyét, de nem úgy, hogy hetente más és más ötlettel találkoznak - mondta.
A KASZ elnöke szerint erre azért is szükség lenne, mert március közepe után ugyan a legtöbb kereskedelmi munkavállaló vasárnap nem fog dolgozni, mégis rosszabbul járnak, mert az Mt szerint az ágazatban 48 óra pihenő időt kell kiadni. Vagyis ha valaki szombatonként 14 óráig dolgozik, hétfőn 14 órára már berendelhető, vagyis elveszett a hétvégéje.
A könyvek sem adnak választ
A hétvégi nyitva tartást illetően még azok a kisvállalkozók is tanácstalanok, akik a törvény betűje szerint vasárnap is kinyithatnának.
Rédei Éva, a Láng Téka tulajdonosa hetek óta bújja a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényt, de nem lett tőle sokkal okosabb. Főleg a végrehajtási rendelet hiánya miatt, mert a magasabb rendű jogszabály nehezen értelmezhető. A Pozsonyi úti kis könyvesbolt ugyan mindössze 27 négyzetméter alapterületű, vagyis vasárnap is nyitva tarthatna, (ahogyan az elmúlt 25 évben is így volt), de akkor kizárólag a tulajdonos vagy segítő családtagja kínálhatná a magyar és a világirodalom gyöngyszemeit.
A Téka tulajdonosa, sok más kis üzlet tulajdonosához hasonlóan, hét közben intézi a bolttal kapcsolatos ügyes-bajos dolgait, így valójában a hét minden napján dolgoznia kellene.
Rédei Éva levélben érdeklődött a Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM), hogy jól értelmezte-e a törvény szövegét, hogy a vasárnapi zárva tartás alól mentesülnek azok az üzletek, amelyek kulturális tevékenységet szolgálnak ki. A Tékában ugyanis több mint két évtizedes hagyomány, hogy olykor vasárnapra író-olvasó találkozót szerveznek. A szaktárca megnyugtatta, hogy ezek az események valóban a kultúrát szolgálják, de ilyenkor kizárólag a meghívott szerző műveit adhatják el. A minisztérium azt is közölte, hogy a könyvesbolt egyébként kereskedelmi tevékenységet folyat, tehát nem jár automatikusan a vasárnapi zárva tartás alóli felmentés. Az NGM hangsúlyozta, a válaszlevél nem tekinthető hivatalos állásfoglalásnak. Az nem derült ki hogy akkor minek tekinthető, mint ahogyan azt sem írták meg, akkor kihez lehet fordulni ezekkel a kérdésekkel.
A világörökség védőzónájában is mentesülnek az üzletek a vasárnapi zárva tartás alól, s a Láng Téka a puffer zóna egy kis kiszögellésének köszönhetően még ebbe a zónába tartozik.
Rédei Éva mégsem nyugodt, hiszen ellentmondásos a szaktárca nem hivatalos álláspontja és két héttel a törvény hatályba lépése előtt még nincs végrehajtási rendelet, ami megint egy egészen új helyzetet teremthet. Joggal aggódik az NGM szigorító szándékainak ismeretében.
Információink szerint az amúgy is ezer sebből vérző könyves szakma több milliárdos veszteségtől tart, ha valóban nem számítanak kulturális tevékenységet szolgáló ágazatnak és például a bevásárlóközpontokban található, 200 négyzetméternél nagyobb könyvesboltokat be kell zárni. A kisebb alapterületű, de valamelyik kiadó bolthálózatához tartozó üzletek sem nyithatnak majd ki március 15-től, hiszen nem a tulajdonos, vagy segítő családtagja áll a pult mögött.