- Nyomorbajos ebédeink

Egy nemzetközi felmérés szerint a magyarok konyhája a legegészségtelenebbek versenyében dobogós helyet kapott: minket csak az örmények előznek meg és ami ennél is furcsább, a belgák lihegnek a nyakunkban. Van ennek a vizsgálatnak még egy roppant érdekes megállapítása. A legegészségesebben olyan országokban táplálkoznak az emberek, mint az afrikai Sierra Leone, vagy Csád. A magyarázat egyszerű: ezekben az államokban az emberek még hírből sem ismerik a civilizáció vívmányait, mint a különböző cukros üdítőket, sós ropogtatni valókat. Az adalékanyagokról nem is beszélve. Ezekben és sok más afrikai országban a főmenü a xamgyökér, az édesburgonya, a köles és az afrikai földrészre is évszázadokkal ezelőtt importált, de mára ott a mi burgonyánknak megfelelő alapélelmiszerré vált kukorica.

A hazai és nemzetközi kutatások alapján Magyarországon elsősorban a szegények - pardon, miket írok! - a rászorulók, sőt, a mély rászorultságban élők étkeznek a legegészségtelenebbül. Mondhatni minőségi alultápláltságban szenvednek. Mert a mennyiség még csak meglenne: tészta tésztával, ha telik rá szalonna, krumpli krumplival és a legolcsóbb kenyérfajták.

Ezért is nagyon dicséretes, hogy a kormány mindent megtesz például azért, hogy az iskolákban legalább a gyerekek egészségesebben táplálkozzanak. Végül is rendeletet kiadni nem olyan nehéz. Arról már igazán nem tehetnek, hogy számos önkormányzatnál valójában nem a menü sokféleségének összeállítása okoz fejtörést, nehezebb azt kitalálni, az adott pénzügyi keretből egyáltalán milyen ebédre, és tízóraira futja, hogy ne éhezzenek a gyerekek. Mert sokan vannak az iskolákban, akiknek amikor haza mennek vagy kapnak vacsorát, vagy nem. Persze ma már nagyon nehéz lenne visszahozni a régi időket, amikor még a magyar családok étrendjében is sokkal nagyobb szerepet játszott a köles, meg a kukoricalisztből készül puliszka, ahogy az ma jelen van az egészségesen táplálkozó afrikaiak étrendjében.

Mintha a kormány is olvasta volna ezt a nemzetközi tanulmányt, évek óta azon dolgozik, hogy legalább az afrikai körülményeket megteremtse. S ha sok mindenben nem is, de a nyomorbajos magyar konyha megteremtésében már jobban teljesítünk.