Magyarország;Iszlám Állam;nemzetközi koalíciós erőfeszítések;

Illusztráció/Getty Images

- Iszlám Állam - Magyarország beszáll?

Az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet és a terrorizmus elleni nemzetközi koalíciós erőfeszítések sikeréhez való magyar hozzájárulás növelését szorgalmazta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a parlamentben hétfőn, napirend előtt.

A miniszter szerint reális lehetőség arra adódna, hogy Magyarország a kurdisztáni katonai stabilitáshoz járuljon hozzá. Kurdisztánban a szövetségesek képzőbázisokat tartanak fenn, ezek folyamatos védelméről gondoskodni kell. Szijjártó Péter azt mondta: az esetleges magyar szerepvállalásról - a parlamenti pártokkal folytatott konzultáció után - olyan döntést kell hozni, amely összhangban van az ország költségvetési teherbíró képességével, kockázatvállalási potenciáljával és védelmi képességeivel.

A tárcavezető hangsúlyozta: az IÁ globális biztonságra vonatkozó fenyegetése világos. A terrorszervezet a teljes közel-keleti térség stabilitását fenyegeti, és a keresztény közösségek puszta létét is veszélybe sodorta az adott térségben. Az IÁ keresztények elleni szisztematikus fellépésének egyértelmű jele volt - folytatta Szijjártó Péter - 21 egyiptomi kopt keresztény lefejezése. Megjegyezte, a kivégzettek családjának a magyar kormány 500-500 eurónyi támogatást biztosít, hogy megkezdhessenek egy fenntartható, önálló életet. A miniszter szerint az elmúlt időszak eseményei - például a párizsi és a koppenhágai merényletek - világossá tették, hogy "soha nem volt ilyen közvetlen és közeli a minket érő terrorveszély".

Ketrecbe zárt kurd katonákat mutogattak Kirkukban a dzsihadisták
Huszonegy, ketrecbe zárt foglyot hurcoltak végig terepjárókon a megszállt észak-iraki Kirkuk város utcáin az Iszlám Állam (IÁ) fegyveresei - látható a szélsőséges iszlamista szervezet által hétfőn közzétett újabb propagandavideóban. A  felvételen - amelynek egy részletét a Daily Mail című brit lap feltette weboldalára - látható, amint a narancsszínű kezeslábasba öltöztetett és egyenként ketrecbe zárt foglyokat végigviszik Kirkuk utcáin az éljenző tömeg között, majd később, a ketreceket lerakodva közszemlére teszik őket egy téren. A videón feliratként futó életrajzi adatok alapján a foglyok többségükben pesmergák, az észak-iraki kurd fegyveres erő katonái. A kamera egy idősebb férfi arcára közelít, mielőtt a képernyő vészjóslóan elsötétül. A foglyok későbbi sorsáról nincsenek információk.

Németh Zsolt (Fidesz) közölte, elengedhetetlen, hogy az IÁ elleni katonai erőfeszítésekből Magyarország kivegye a részét. Hozzátette: várják a kormányzat előterjesztését. A terrorfenyegetettségről szólva azt mondta, ez nem a jogelméleti viták időszaka, hanem a szolidaritásé az áldozatokkal. Szólt arról is, hogy Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása az elszigeteltségről szóló vádak kézzelfogható tagadása volt.

Vejkey Imre (KDNP) közölte, a KDNP támogatja a külügyminiszter által elmondottakat, és felkéri a minisztériumot arra, hogy minden erejét vesse latba annak érdekében, hogy a gyűlölet és a kirekesztés ne fenyegesse ártatlanok millióinak életét.

Mesterházy Attila (MSZP) a külügyminiszter lemondását követelte, mert véleménye szerint káosz és elszigeteltség jellemzi a magyar külpolitikát. Úgy folytatta, a külpolitika zsákutcába vezette az országot, a keleti nyitás látványosan megbukott, külpolitikai fordulatra van szükség. Hozzátette: miközben a kormány szerint jó gazdasági kapcsolatok kellenek Oroszországgal, a magyar export 15 százalékkal csökkent. Több Oroszország nem jelenthet kevesebb Európát és NATO-t - fogalmazott. Mint mondta, a magyar emberek 25 éve úgy döntöttek, a nyugati világhoz kívánnak tartozni, és ez a meggyőződésünk nem változott. Szerinte Szijjártó Péter kiirtotta a szakmaiságot a minisztériumban és szerencselovagokat hozott helyzetbe.

Schiffer András (LMP) osztva Mesterházy Attilának az ország elszigeteltségéről szóló kritikáját azt monda, az IÁ elleni fellépést azzal kellene kezdeni, honnan kap ez a terrorszervezet pénzügyi, emberi, technikai utánpótlást. Ebben a kérdésben Magyarországnak szorosan együtt kell működnie a többi uniós tagállammal - hangoztatta. Elmondta, az LMP letette a büntető törvénykönyv módosítására vonatkozó javaslatát, hogy az IÁ felé tartó embereket fel lehessen tartóztatni. Legyen ötpárti egyeztetés egy terrorizmus elleni stratégia kialakítása érdekében, és a kormány hagyja abba a hecckampányt a bevándorlás ügyében! - mondta Schiffer András.

Szíriába készültek a franciák
A francia hatóságok  bevonták a személyi igazolványát és az útlevelét hat francia felnőtt állampolgárnak, aki Szíriába készültek utazni, hogy ott csatlakozzon iszlamista csoportokhoz - tudta meg az RTL kereskedelmi rádió. Először fordul elő, hogy megtiltják Franciaország területének elhagyását olyan állampolgároknak, akikről gyanítható, hogy a dzsihadistákhoz kívánnak csatlakozni Szíriában. Az intézkedésre a novemberben elfogadott újabb terrorellenes törvény ad lehetőséget, amely 1986 óta a 14. szigorítás a feltételezett terroristákkal szemben. A hatóságok azt remélik, hogy ezzel az intézkedéssel lelassíthatják a francia dzsihadista jelöltek Szíriába jutását.  A gyanúsítottak nevei bekerültek a schengeni információs rendszerbe, amely bármelyik európai határállomáson hozzáférhető.

A szálló por (PM10) magas koncentrációja miatt három Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen - Miskolcon, Putnokon és Sajószentpéteren - egészségtelennek minősítette a levegőt az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) hétfőn.