Koszovóban továbbra sem tudnak semmit arról a tegnap megkötött magyar-szerb megállapodásról, amelynek értelmében szárazföldön, buszokkal, szerb területeken keresztül, ám magyar szervezésben toloncolnák haza a koszovói menekülteket. Mint arról beszámoltunk, csütörtökön még a koszovói belügyi államtitkár sem tudott a hazánkban bejelentett megállapodásról, pénteken pedig Pristina polgármestere is lapunk munkatársától értesült a toloncegyezményről. Shpend Ahmeti véleménye szerint az emberek elkeseredettek, nehéz meggyőzni őket arról, hogy ne hagyják el a hazájukat egy jobb élet reményében.
Különösen, hogy akadnak, akik olyan híreket terjesztenek, amelyek szerint nem küldik haza a menekülteket. Miután azonban a sajtó beszámolt a magyar menekülttáborokban uralkodó szörnyű állapotokról, alábbhagyott a kivándorlási áradat. A koszovói kormány kampánya - "Ne hagyd el hazádat!" - viszont feldühíti a reménytelen helyzetben lévőket. A szerb hatóságok ráadásul megkönnyítették a koszovóiak menekülését - ahogyan most visszatoloncolásukban is partnerek. Ahmeti polgármestert arról a hírről sem tájékoztatták, mely szerint újra megszervezhetik a Budapest-Pristina közvetlen repülőjáratot is.
Míg a menekültkérdésben a leginkább érintett albán fél tájékoztatása még várat magára, addig pénteken Budapesten - szakemberek szerint teljesen értelmetlen - parlamenti vitanapot tartottak a Fidesz kezdeményezésére. Az ötpárti szócsatával kapcsolatban (a Demokratikus Koalíció és az Együtt korábban jelezte, nem vesz részt "a kormány színjátékában", amelyről Orbán Viktor is távol maradt) beigazolódtak a bevándorlókkal és menekültekkel foglalkozó civil szervezetek jóslatai, tegnap érdemi eredmények, konkrét megoldási javaslatok megfogalmazása nélkül zajlott le a képviselői haddelhadd. A politikusok négyórás időkeretben fejthették ki véleményüket a kormány által "megélhetési bevándorlásnak" elkeresztelt fantomjelenségről, amely a Fidesz szerint az elmúlt hetekben Magyarország legégetőbb problémájává nőtte ki magát. Már meg sem lepődünk, amikor Kontrát Károly olyanokat mond, mint hogy a Magyarországon átutazni szándékozó menekültek többsége nincs is valódi életveszélyben, hazájukat pusztán a "könnyebb megélhetés" céljából hagyják el. Sőt, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a kormány terrorizmust és menekültügyet összemosó idegenellenes kampányába is beszállt, mint fogalmazott: "ha eredményes lesz a szárazföldi harc az Iszlám Állam ellen, akkor a jelenlegi terroristák lesznek a menekültek".
Pontosan így kell elkezdeni egy show-műsort. A hangulatért felelős kormánypárti politikusok nem is fogták vissza magukat, például Firtl Mátyás, a KDNP vezérszónoka szerint a menekültek súlyos egészségügyi kockázatot is jelentenek, éppen ezért a határokon "be kell gyűjteni a használt ruhadarabjaikat, nehogy egy helyi magához vegye őket, hiszen ki tudja, milyen kórokozókat hordoznak magukkal". Mindemellett Firtl is megpróbálkozott a nyelvújítással: fideszes körökben valószínűleg hamarosan elterjed a "migrációs bevándorló" "fogalom" használata is. Kósa Lajos, a Fidesz vezérszónoka pedig - aki a menekültügyet a következő évek legsúlyosabb társadalompolitikai kérdésének nevezte - azzal példálózott, hogy a garázda bevándorlók még Svédországban is - ahol Európában a legalacsonyabb a lakosság idegengyűlölete - "felgyújtják az utcákat". Mindezek után a jobbikos Z. Kárpát Dániel elismerte, menekültkérdésben "nehéz a Fideszt jobbról előzni". Ennek ellenére megpróbálta: úgy gondolja, hogy az "úgynevezett menekültek" között számtalan bűnöző lép be az országba, a menekültszállók pedig "azonosíthatatlan elemekkel" vannak tele. Tény: a xenofób politikai kampányt eddig a Fidesz nyerte.
Nem csoda, hogy a kormánypártok és a baloldali ellenzék között továbbra sincs egyetértés a bevándorlókkal és menekültekkel kapcsolatos politikai kérdésekben. Harangozó Tamás, az MSZP vezérszónoka szerint a most tapasztalt menekülthullámot a Fidesz hisztériakeltésre, az idegengyűlölet szítására kívánja felhasználni. Mint mondta, "amit a Fidesz előad, az a legsötétebb, legaljasabb politikai propaganda, gátlástalan manipuláció, amelynek során a valós adatokat, féligazságokon alapuló közhiedelmekkel és nyilvánvaló otromba hazugságokkal mossák össze". Ugyanakkor leszögezte: minden ésszerű szakmai javaslatról készek tárgyalni, amely a magyar emberek biztonságát erősíti, és a menedékjogot kérőket emberként kezeli, humánus és tisztességes elbánást biztosít. A józan párbeszéd a civilek szerint is fontos, ezért a Magyar Helsinki Bizottság tegnap nyilvános szakmai vitára hívta a kormányt.
Schiffer András, az LMP vezérszónoka szerint a kormányoldal folyamatosan csúsztat, tudatosan összekeverve a menekülteket az illegális bevándorlókkal. Emlékeztetett: januárban, a Charlie Hebdo elleni párizsi merénylet után a kormányzat még a terrorizmus elleni nemzeti stratégiáról akart egyeztetni, ám elmúlt hetekben "gátlástalanul" összekeverték a terrorizmust a bevándorlással, a bevándorlókat, a menekültekkel. A PM-es Szabó Tímea a távollévő miniszterelnök érzékeny pontján, a focin keresztül közelítette meg a kérdést: felsorolta azokat a Magyarországon sikeres focistákat, akik szerinte a kormányoldal érvelése alapján illegális bevándorlónak minősülnek. Szólt arról is, hogy Magyarország ötmilliárd forint támogatást kap az uniótól a kérdés kezelésére, ám rejtély, hogy azt mire költik.
Míg a Fidesz-KDNP szélsőségesen nacionalista képviselőgárdája legszívesebben Magyarország, sőt az egész Európai Unió kapuját bereteszelné, addig az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó ismét emlékeztette a kormányt arra, hogy a Magyarországon áthaladó menekülteknél jóval égetőbb kérdés a fokozódó kivándorlás - a statisztikai hivatal is legkevesebb 350 ezer külföldön élő magyart tart nyilván. "Mit gondolnánk, ha róluk például a német kormány megélhetési bevándorlóként beszélne?" - kérdezte.