Európai Unió;Petro Porosenko;ukrán hadsereg;Debalceve;Szemen Szemencsenko;

- Feladta Debalcevét az ukrán hadsereg

Megkezdődött tegnap az ukrán hadsereg kivonulása Debalcevéből. Porosenko estére rendkívüli ülésre hívta össze az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsot, a minszki megállapodás tető alá hozói és garantálói telefonon egyeztettek.

Petro Porosenko ukrán elnök tegnap bejelentette, hogy megkezdődött az ukrán katonák "tervezett" kivonása Debalcevéből, és 80 százalékuk - haditechnikai eszközökkel együtt - már elhagyta a szakadárok által a tűzszünet ellenére is ostromlott várost. A továbbiakban még két hadoszlop kivonása várható Debalcevéből.

Elsőként a Donbász önkéntes ukrán alakulat parancsnoka, a Szamopomics párt parlamenti képviselője, Szemen Szemencsenko Facebook oldalán jelentette be a kivonulást és jelezte, hogy „az ellenség” megpróbálja megakadályozni a csapatok „kivonulását a katlanból”. A szakadárok viszont arról számoltak be, hogy az ukrán katonák százával teszik le a fegyvert Debalcevonál.

Porosenko a kelet-ukrajnai hadműveleti térségbe utazott. Elutazása előtt a sajtónak azt hangsúlyozta, az ukrán katonák kivonása arról tanúskodik, hogy Debalceve térségében nem volt "katlan", hamisak a szakadárok által terjesztett hírek, amelyek szerint körgyűrűbe zárták a várost és környékét. "Mi azt hangoztattuk és be is bizonyítottuk, hogy Debalceve a mi ellenőrzésünk alatt állt, és nem volt körbekerítve" - hangsúlyozta Porosenko.

Az ukrán elnök azért hangsúlyozta ezt, mert már a minszki megállapodást követően is, de kedden Budapesten is Vlagyimir Putyin orosz elnök arra hivatkozva, hogy Debalceve a szakadárok ostromgyűrűjében van, az általuk ellenőrzött területbe beékelődve, állította, hogy ennél a településnél az ukrán hadseregnek kell letennie a fegyvert.

Tegnap, miután az Európai Unió, a NATO és a német kormány is a tűzszünet megszegésével vádolta az oroszbarát erőket, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ismételten leszögezte, hogy Moszkva álláspontja szerint Debalceve a tűzszüneti vonalon kívülre esik, felszólította az egymással szembenálló feleket, hogy szüntessék be a fegyverhasználatot, és ne törekedjenek a status quo, a fegyverszünet kezdeti, vasárnapi állapot megváltoztatására.

Szerda este az ukrán helyzetről egyeztetett a német kancellár, a francia, az orosz és az ukrán elnök. Franciaország szerint a minszki megállapodás még nem halt meg, és Párizs mindent megtesz életben tartására a szeparatisták debalcevei lépései ellenére.

Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője bejelentette, ha a harcok és a minszki megállapodást sértő további negatív fejlemények folytatódnak, akkor az EU készen áll arra, hogy ennek megfelelő további intézkedésekről határozzon.

Meg nem erősített hírek szerint rendkívüli ülést tart az euróövezeti csoport pénteken, Görögország kapcsán, de hogy lesz-e megegyezés, ez még több tényezőtől függ. Bár a görög kormány azt közölte, szerdán nyújtja be az általa „kölcsönszerződésnek” nevezett hitelmegállapodás meghosszabbítására vonatkozó kérelmét, erre várhatóan csak ma kerül sor.