Az nhp+-ba az átlagos, közepes hitelképességű, kevesebb fedezettel rendelkező vállalkozások fognak bekerülni - fogalmazott Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója. A jegybank rábízza a bankokra, hogy, melyik vállalatot hitelezzék az nhp-ból, és melyeket az nhp+-ból. Jelenleg a hitelképes vállalkozások jelentős része nem jut finanszírozáshoz az nhp keretében, az nhp-n kívül pedig csak rövid futamidőn, magas kamatok mellett kap hitelt. A kkv-hitelállomány jelenleg stagnál, az nhp is csak a visszaesés megállítására volt képes. Az MNB az új programtól az állomány növekedését várja..
Matolcsy György utalt arra sajtótájékoztatóján, hogy az nhp+ megalkotása előtt a jegybank hónapokon keresztül egyeztetett az érintettekkel a befagyott hitelelezésről, az eddig el nem ért ügyfelekről.
Az nhp a működő kkv-k mintegy negyedét érte csak el, a bővítéssel azonban a jegybank reményei szerint ezt az arányt 50-60 százalékra növelné. A bankrendszer részéről komoly igény volt arra Matolcsy szerint, hogy az MNB a kockázatok mérséklésében is közreműködjön. A változatlan feltételekkel folytatódó NHP idei évre fennmaradó közel 500 milliárd forintos keretösszegén felül a Monetáris Tanács további 500 milliárd forintot különített el az új NHP+ konstrukcióra.
Maolcsy György elismerte: az nhp kedvező hatásai ellenére az ezen kívüli hitelezés még mindig nem állt helyre, az MNB szerint a bankok túlzott kockázatkerülése, a szigorú hitelfeltételek ebben a szegmensben fennmaradtak. Itt az elmúlt éveihez hasonlóan továbbra is csökken a hitelállomány, annak ellenére, hogy az MNB az elmúlt években jelentősen csökkentette az alapkamatot. Az nhp-n kívül a vállalkozások nem vagy csak indokolatlanul magas felárak mellett jutnak finanszírozáshoz. Különösen így van ez a hosszabb futamidejű, beruházási hitelek esetében.