Bár a közlemény erről nem szól, de az nhp kibővítésén feltehetően azt értették, hogy február 12-től életbe lépett egy fontos változás: a kis- és középvállalkozások lakóingatlant is vehetnek a kedvezményes, 2,5 százalékos hitelből, igaz, bizonyos megkötések továbbra is fennállnak. Nyilvánvaló, hogy a hitelnyújtást követően ezt az ingatlant üzleti célúvá kell átalakítani.
Az nhp-ról kétségtelenül el lehet mondani, hogy a cégek szeretik, mert a legfeljebb 2,5 százalékos kamatozású, kedvezményes hitel olcsó. Ugyanakkor az nhp sem változtathatott a gazdasági világválságot követő gyakorlaton: csak a minden szempontból hitelképes vállalkozások reménykedhetnek abban, hogy hitelhez jutnak. Vagyis az nhp is csak az első osztályú ügyfeleken segíthet. A csak kicsit is kockázatos cégek legalább 6 százalékos kamatszinten juthat hitelhez, de csak úgy, ha ingatlanfedezetet is fel tudnak mutatni. Az átlagos hitelkamat ennél is magasabb, jelenleg 7-8 százalékos.
A tegnapi tanácskozáson részt vevők névsorából kiderül, hogy az állami tulajdonban lévő MKB Bank nem vett részt az eszmecserén, pedig az nhp piacán jelentős szerepet játszik. Az OTP Bankot nem Csányi Sándor elnök-vezérigazgató képviselte, hanem az egyik helyettese. Ott volt viszont Garancsi István, a Videoton tulajdonosa, Orbán Viktor közeli ismerőse, a Duna Takarék képviseletében. A legérdekesebb pénzintézeti szereplő azonban a Növekedési Hitel Bank volt. Ez a többszöri tulajdonváltáson átesett hitelintézet magántulajdonban van. Mindössze egy fiókot működtet, az alkalmazottak száma: 60 fő. A 2013. december 31-i adatok szerint a bank mérlegfőösszege 16,1 milliárd, jegyzett tőkéje 4,2 milliárd, saját tőkéje 3,4 milliárd forint volt, 2013. évi vesztesége 732 millió forinot tett ki, a bank tulajdonosa a BanKonzult Kft., amely Szemerey Tamás milliárdos vállalkozása. Őt aligha kellett bemutatni Matolcsy Györgynek, hiszen unokatestvérek.