Európai Unió;Görögország;Nemzetközi Valutaalap;Európai Központi Bank;Alekszisz Ciprasz;

- Athén: aki nem ütközik, nem is tárgyal

Nem zárta ki a konfrontációt az Európai Unióval a görög kormány az euróövezeti csoport tegnapi, lapzártánk után véget ért találkozója előtt. Az athéni kabinet önbizalmát növelhette az is, hogy a szerda hajnalban zárult szavazáson a kabinet bizalmat kapott a parlamenttől: 162-en voksoltak a kormányra a 300 tagú parlamentben.

Másrészt a felmérések szerint a közvéleménynek is tetszik, hogy Alekszisz Cipraszék, ahogy fogalmaznak, „kiállnak az ország érdekeiért”. Mindez azonban még nem jelenti azt, hogy a görögök nagyon rózsaszínben látnák a világot, nem bíznak abban, hogy jelentős engedményeket sikerülne kicsikarniuk.

Ciprasz a parlamenti szavazás előtt is többször hangoztatta, amit már eddig is oly sokszor elmondott, véget ért a megszorítások politikája, a hitelmegállapodás időszaka. Hasonló szellemben beszélt Janisz Varufakisz pénzügyminiszter, aki azt közölte, „ha valaki még csak nem is kockáztatja az összeütközést, az azt jelenti, nem is tárgyal”. Kifejtette, a hitelező trojka, az Európai Unió, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hármasa által követelt reformok harminc százaléka „mérgező”.

Az új görög kormány tagjainál megfigyelhető, hogy otthon nagyon harcias kijelentéseket tesznek, külföldi látogatásaik során azonban visszafogottabbak, vagy legalábbis diplomatikusabbak. A hangzatos kijelentések mindenesetre nem győzték meg Wolfgang Schäuble német pénzügyminisztert, aki az euróövezeti csoport ülése előtt határozottan kijelentette, semmi újszerű megoldást nem fogadnak el Görögországtól, Athénnak vállalnia kell kötelezettségeit.

A hitelmegállapodás hatálya február végéig szól, eddig kellene megoldást találni. Athén nem akarja ezt meghosszabbítani, mert az azt jelentené, „behódolt”a hitelezőknek, elfogadja feltételeit. Bár az euróövezet szerdai ülését sorsdöntőnek tartották, brüsszeli források szerint sem ez, sem a mai európai uniós csúcstalálkozó nem hoz áttörést.

Médiaértesülések szerint van esély a hitelmegállapodás meghosszabbítására, amelyről az euróövezeti csoport jövő hétfői ülésén születhet ideiglenes megállapodás. Az Európai Bizottság hírek szerint további hat hónapot adna majd a görögöknek a hitelezőkkel való megállapodásra. Kérdés persze, hogy ezt az előterjesztést hogyan fogadják majd Cipraszék.

A görög kormány is nyomás alá próbálja helyezni az EU-t, s folyamatosan kacérkodik Oroszországgal. Tegnap Moszkvában Szergej Lavrovnál járt az orosz kapcsolatok erősítése nagy hívének számító külügyminiszter, Nikosz Kociasz.

Már az is kényelmetlen helyzetbe hozta a magyar kormányt, hogy Magyarországra menekült tavaly decemberben Markó Attila RMDSZ-es képviselő az egyre több kétes döntést hozó román igazságszolgáltatás elől. A politikus ügyvédje erre tett rá egy lapáttal, amikor azt mondta, ügyfele Orbán Viktor védelme alatt áll.