Akik azt hiszik, hogy ezzel a 2010 óta húzódó ügy majd lezárnak tekinthető, tévednek. Ágazati szakértők szerint ugyanis az uniós nyomásra tavaly novemberben módosított törvény, a "szabadságharc" eredményeinek visszavonása elégtelen volt, mert ahogy 2010-ben, úgy most sem egyeztettek a jogszabály készítése előtt sem a hazai, sem az uniós szakértőkkel.
A törvény leginkább közösségi jogot sértő részeit ugyan kivették, megváltoztatták, de az alapvető problémát nem oldották meg: a két engedélyezett adókulcs helyett maradt a három adókulcs. Ráadásul a pálinka, illetve gyümölcspárlat főzésre a 2004-es csatlakozáskor kért és kapott, kedvezményes adókulcs idén tavasszal lejár, az engedélyezési eljárást újra kell kezdeményezni és amíg meg nem kapja Magyarország, marad a 100 százalékos adókulcs.
Szakmai, ágazati becslések szerint évente mintegy 1 millió liter 50 fokosnak megfelelő pálinkával kevesebb terméket tudtak értékesíteni a legális kereskedelmi pálinkafőzdék az otthoni és a bérfőzetésben előállított gyümölcspárlatok fekete kereskedelme miatt. A költségvetés a be nem fizetett jövedéki adó és 27 százalékos áfa miatt 2010. óta, összességében 50 milliárd forint bevételtől eshetett el.