Népszava Anno;

- Ezen a napon tört ki a brókerbotrány

1994-ben ezen a napon tört ki a Lupis-féle brókerbotrány. Felfüggesztették a brókercéget. Hitelből vásárolt kötvények és hamis letéti igazolások. Népszava anno

Mint ismeretes, a cég a közelmúltban több igen nagy értékű tőzsdén kívüli ügyletre vonatkozó bizományosi szerződését nem teljesítette.

A legfrissebb információk szerint az összeg tovább nőhet, egyesek már 2,5-3 milliárd forintos összegről beszélnek. Az tény, hogy a kisbefektetők még nem tettek feljelentést az egyébként megbízhatónak, bár néha kockázatos döntéseket hozóként ismert Lupis József ellen.

Az Értékpapír Felügyelet a Lupis Brókerház (lásd: Lexikon) letéti szerződéseinek átvételére, szabályszerűen teljesített bizományosi szerződésekből fakadó kötelezettségek teljesítésére, a Góg Értékpapír Rt.-t jelölte, amelyhez a tőzsdetanács biztost rendelt ki, akinek dolga a Lupiséktól átvett kötelezettségek teljesítésének ellenőrzése.

Időközben hamisításra is fény derült: a központi elszámolóházhoz a nevében kiállított, a Lupis Brókerház értékpapír számlája terhére hamisított letéti igazolások kerültek, amelyeket nagy értékre, intézményi nagybefektetők javára állítottak ki. így a KELER Rt. vezérigazgatója ismeretlen tettes ellen magánokirat-hamisítás miatt tett feljelentést. Ugyanakkor a tőzsdetanács és az elszámolóház megállapította, hogy a tőzsdei kereskedés elszámolásában, semmilyen fennakadás nem volt, a Lupis Brókerház Rt. a tőzsdei kötelezettségeknek hiánytalanul eleget tett.

A brókerház pénzügyi manőverei között előkelő helyen van a Magyar Államvasutak Rt. is. A belső vizsgálat szerint két részletben, összesen 885 millió forint értékben vásárolt a pénzügyi főosztályvezető és helyettese a Lupis Brókerháznál állam- kötvényeket.

A brókerház manőverei között előkelő helyen van a Magyar Államvasutak Rt. is. A belső vizsgálat szerint két részletben, összesen 885 millió forint értékben vásárolt a pénzügyi főosztályvezető és helyettese a Lupis Brókerháznál állam- kötvényeket. A „házon belüli szokásjog” alapján, önálló befektetési akciókba nem kezdhettek. Az első - decemberi - ügylet lebonyolítására a Magyar Hitelbanktól 24 százalékos kamatra vettek fel rövid lejáratú kölcsönt. A második - januári - akció lebonyolítására kapóra jött, hogy a MÁV a vártnál hamarabb jutott egy devizabefizetéshez, s ez elegendő pénzügyi alapot adott a vásárláshoz. Egyetlen ügyiratot sem találtak a pénzügyi tranzakciókról, amelyről sem a gazdasági vezérigazgató-helyettes, sem a vezérigazgató nem tudott.

Az üzlet határideje csak november 30-án jár le - elméletileg -, addig megtérülhet a befektetés, amelynek nyeresége is ígéretes, hiszen a szerződés szerint a diszkont (csökkentett) áron vásárolt értékpapírokra 32 százalékos hozamot garantáltak.

A MÁV miniszteri biztosa az értékpapírok visszaváltására adott utasítást. Ám az igazolások szerint a KELER Rt.-nél - állítólag itt helyezték el az értékpapírokat -, a MÁV-nak semmilyen kötvénye nincs letétben, sőt másutt sincs. Ez váltotta ki a vizsgálatot, s vezetett oda, hogy a pénzügyi főosztályvezetőt és helyettesét azonnali hatállyal felmentsék a munkavégzés alól.

Népszava 1994. február 10.