Barack Obama;Ukrajna;Angela Merkel;Vlagyimir Putyin;szeparatisták;

Korábbi felvétel. Fotó: Johannes Simon/Getty Images

- Angela Merkel nem biztos a sikerben

Főleg Ukrajnáról esett szó tegnap Angela Merkel és Barack Obama washingtoni tárgyalásain. Az amerikai elnök sajtóértekezletén utalt arra, hogy Oroszország megsértette a nemzetközi szerződéseket az ukrajnai szeparatisták támogatásával, ezért fenntartják a szankciók politikáját Moszkvával szemben, amíg a helyzet nem változik.

Obama köszönetet mondott a német kancellárnak a válság megoldásáért tett erőfeszítéseiért, egyben utalt arra, hogy a NATO-szövetségesekkel együttműködve próbálnak diplomáciai megoldást találni. Angela Merkel azt közölte, a katonai megoldást nem tartja járható útnak, csak a diplomáciai erőfeszítéseket, ugyanakkor nem mondta biztosra, hogy ezek sikerrel is járnak. Az amerikai elnök megjegyezte, még nem született döntés arról, hogy hazája védelmi fegyverekkel segíti-e Ukrajnát.

Nem biztos, hogy szerdán sor kerül az ukrán válság rendezését célzó orosz-ukrán-német-francia csúcstalálkozóra Minszkben, jelentette ki Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter, ám reményét fejezte ki arra, hogy szerdáig megoldódnak a függőben lévő kérdések. A kezdeményező német és francia fél szerint, ha gyorsan nem születik megállapodás, totális háborúba torkollik a kelet-ukrajnai válság.

A fehérorosz fővárosba tervezett csúcstalálkozót a német kancellária jelentette be vasárnap, miután a négy állam vezetője közös telefonos egyeztetést tartott a kijevi és moszkvai háromoldalú személyes tárgyalások után. Vlagyimir Putyin orosz elnök is megerősítette az ITAR-TASSZ-nak a bejelentést, de ő már akkor úgy fogalmazott, hogy akkor ülnek tárgyalóasztalhoz, ha addig sikerül közös nevezőre jutni a német-francia béketerv-javaslat egyes kérdéseiben.

Francois Hollande államfő környezetéből származó francia sajtóértesülések szerint a tervezet szélesebb autonómiát adna Donyecknek és Luhanszknak, a jelenlegi frontvonalat tekinti érvényesnek, azaz elismeri a minszki egyezmény óta elfoglalt területek szakadárok általi ellenőrzését, és 50 km-es demilitarizált övezetet irányoz elő a demarkációs vonal mentén.

A függőben lévő kérdések, amelyek kapcsán valamely félnek fenntartásai vannak: a szakadár területek státusa, a határok ellenőrzése, valamint a nehézfegyverzet kivonása. Tegnap Berlinben a külügyminiszterek folytatták az egyeztetést e kérdésekben.

Az Európai Unió külügyminiszterei tegnap újabb oroszellenes szankciókról döntöttek: 19 természetes és 9 jogi személlyel bővül majd az eddigi szankciós lista. Ezzel az érintett emberek száma 151-re, a vállalatoké 37-re emelkedik. Hatályba léptetését egy héttel elhalasztották a minszki kiegyezés reményében.

Megtalálta egymással a közös hangot tegnap Werner Faymann osztrák kancellár és Alekszisz Ciprasz. A görög kormányfő úgy fogalmazott, „egy jó barátot találtam”. Faymann ugyanakkor Athént figyelmeztette kötelezettségeire.