Ők sem akarnak multikulturális társadalmat
Magyarországi zsoldosoktól tart a Szvoboda, írta a kárpátaljai TiszaNews portál. Február másodikán megbeszélést tartottak a szélsőséges nacionalista jobboldali formáció, a Szvoboda Beregszászi járásban létrehozott önvédelmi osztagai a párttal azonos nevű településen, Szvobodán. A radikálisok a mobil rendfenntartó csoportokat annak érdekében hozták létre, hogy megakadályozzák az esetleges, nemzetiségi hátterű provokációkat — közölte Oleh Tyahnibok pártja megyei szervezetének sajtószolgálatára hivatkozva a Tribuna hírportál.
A Szvoboda ötödik hadoszlopként tekint a kárpátaljai nemzetiségekre. A település, amelyről nevüket kapták a magyar határ mellett van. „A településtől hét kilométerre található a haranglábi (Harangláb-Lónya) határátkelő, ezért nem kizárt, hogy a szomszédos állam területéről fizetett zsoldosok juthatnak be Ukrajnába provokációk elkövetése céljából. Annál is inkább, mivel a Beregszászi járásban sok a nemzeti kisebbség, s az ezekhez tarozók elég könnyen felülhetnek az ötödik hadoszlop provokációinak” – adta közzé a radikális formáció sajtószolgálata.
A közlemény szerint a mobil csoportok elsődleges feladata az, hogy felderítsék a gyanús személyeket, ellenőrizzék a nem helyi rendszámú autókat.
A Szvoboda gyakorlatilag nyugat-ukrajnai párt, Kijevben és a nyugati határmentén, a nemzetiségileg vegyes lakosságú övezetben erős. Lévén, hogy Ukrajna lakosságának több mint egynegyed orosz, elsősorban oroszellenességre építi retorikáját, de a gyakorlatban mindenféle nemzeti és más kisebbséggel szemben ellenséges. Kárpátalján évek óta egyik elsődleges célpontjuk az ott élő magyar közösség.
Tahnyibok és a Szvoboda először 2010-ben jutott be a parlamentbe, a tavalyi hatalomváltás után a kormányzó koalíció része lett. Jelenleg is parlamenti párt, de nincs kormányon. Az ukrán hadsereg mellett a fronton harcoló önkéntes alakulatok tagjai zömében a Pravij Szektor és a Szvoboda szimpatizánsaiból állnak össze.