A rák ellen, az emberért, a holnapért! Társadalmi Alapítvány, a Magyar Rákellenes Liga, a Rákbetegek Országos Szövetsége, az Egészség Hídja Összefogás Egyesület és a Magyar Hospice Alapítvány a rákbetegek érdekében minden szakmai befolyását latba veti azért, hogy mint releváns civil betegszervezeteket, vonják be az őket érintő egészségpolitikai döntések előkészítésébe és a meghozott jogszabályok végrehajtásának ellenőrzésébe.
Mivel a rákbetegség megfelelő kezelése nem csak pénz, hanem szemlélet kérdése is, ezért kezdeményezik még az integratív szemléletű, széles körű onkológiai oktatás- és ellátás elterjesztését azért, hogy a betegek és családtagjaik méltó bánásmódot kapjanak az egészségügyben, amelyhez egészségpolitikai, szakmai és társadalmi elköteleződésre és konszenzusra van szükség.
A Magyar Rákellenes Charta aláírói folyamatos médiajelenlétükkel és kampányaikkal felhívják a döntéshozók figyelmét mindazon problémákra, amelyeket a daganatos betegségek egyéni, családi és társadalmi szinten jelentenek.
A betegségben élők körülményeinek mentális és fizikális javítása nem nélkülözheti azt a politikai és társadalmi felelősségvállalást, amellyel megfordíthatók lennének a jelenlegi morbiditási, mortalitási mutatók.
Az öt legnagyobb rákellenes civilszervezet összefogásának bejelentésére és a Magyar Rákellenes Charta aláírására az Emberi Erőforrások Minisztériumában 2015. február 4-én, a Rákellenes Világnapon került sor.
2000. februárjában Párizsban Rákellenes Világkongresszust tartottak szakmai és civil szervezetek, amelynek résztvevői február 4-én történelmi dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít fel a halálos kór ellen, egyben ezt a napot a kongresszus RÁKELLENES VILÁGNAP-pá nyilvánította, hogy a rák ellen folytatott küzdelem eszméje "a világon élő összes ember szívében és gondolataiban éljen".