Magyarországon minden évben 100 ezerből 282 embernél állapítanak meg valamilyen daganatos betegséget. Legmagasabb arányban a mellrákos megbetegedések fordulnak elő, közel 100 ezerből 57 nőt érintve. Ezt követi szorosan a tüdődaganat, amely 100 ezerből 52 ember életét veszélyezteti, majd a prosztatadaganat: ez minden 100 ezerből 32 férfi életét keseríti meg.
Nem igaz azonban az a vélekedés, hogy a rákkal szemben tehetetlenek vagyunk. A WHO jelentése is hangsúlyozza, hogy jelenleg a rákos esetek körülbelül fele megelőzhető lenne az életmód megváltoztatásával: a dohányzás elhagyásával, az alkoholfogyasztás csökkentésével, egészséges táplálkozással, rendszeres mozgással, szűrővizsgálatokkal és a vírus okozta daganatos betegségek elleni oltások segítségével. Az összes daganatos megbetegedés 10 százaléka ugyanis vírusos eredetű, az összes daganatos megbetegedés mintegy 6,5-7 százalékát okozza a HPV, oltással az ilyen típusú megbetegedések száma 90-95 százalékban csökkenthető.
Az idén 25 éves Rákbetegek Országos Szervezete, amelyet a tavaly elhunyt Mikėnė Bodor Mária alapított és elnökölt haláláig a jubileumi évben a megelőzésre hívja fel a figyelmet. Magyarország számos településén tartanak rendezvényeket: ezeken a szervezet önkénteseivel találkozhatnak a betegek és hozzátartozóik, de szűréseken is részt vehetnek.
Ezért is lett a Rákbetegek Országos Szervezetének idei, jubileumi évének központi témája a megelőzés, a betegség elkerülésének lehetséges módja.
„Az elmúlt 25 évben több ezer önkéntesünk és klubtagunk segítségével több százezer érintettnek és családtagjaiknak segítettünk életük legnehezebb időszakában” – mondta el Szabó János, a szervezet elnöke. „Országos hálózatunk igen kiterjedt, mintegy 50 településen vagyunk jelen, a Napforduló Segítő Szolgálatunk az ország számos régiójában várja a betegeket és az érdeklődőket; akinek segítségre, tanácsra van szüksége, megtalál bennünket.”