A budapesti V. kerület testvérvárosának polgármestere ellen még tavaly májusban tett feljelentést a Gyilkos-tó köré tervezett építkezésekre 1996-ban, a Belvárossal közösen létrehozott projektcég, a Monturist Kft. ügyvezetője, Virág Zsolt. Mint megírtuk, a Belváros és Gyergyószentmiklós önkormányzata 1996-ban azt tervezte, hogy szállodákkal, egyéb beruházásokkal fellendítik a Gyilkos-tó turizmusát, de a fejlesztés ügyében azóta sem történt semmi. A Magyar Polgári Párt színeiben megválasztott, 2008 óta hivatalban lévő Mezei hiába próbálkozott, a Belváros szerinte már 2011-ben közölte a gyergyószentmiklósi önkormányzattal, hogy nem terveznek befektetéseket a közös cégbe. Csakhogy a Monturist többségi, 50,9 százalékos tulajdonosa a Belváros, így a beleegyezése nélkül aligha mozdulhat bármi; a gyergyószentmiklósi önkormányzat megpróbálta kivásárolni az V. kerületet, hiszen a terület hiányában uniós fejlesztésekre sem tudnak pályázni, de ez nem sikerült. Ezt elégelhette meg Mezei, amikor a gyanúsítás szerint túladott egy 400 négyzetméteres telken, noha ezt az ott már ingatlannal rendelkező, és azt korábban 49 éves koncessziós szerződéssel bérlő vállalkozónak adta el önkormányzata, kétharmados döntéssel – sőt, mint a polgármester elmondta, „szakirodai, közjegyzői és kormányhivatali jóváhagyással”, vagyis a bíróság ezért sem vehette komolyan a gyanúsítást.
„Az időzítést minden bizonnyal az indokolja, hogy a korábban tett feljelentés tartalma nem adott elegendő alapot” – mondta Mezei arra, miért most kereste fel a hatóság. Mezei szerint a feljelentő „különböző eszközök bevetésével” titkos hangfelvételt készített vele „egy olyan magánbeszélgetésen, melyre ő maga hívott meg”, majd szerinte a DNA-nál ezt a beszélgetést „úgy használták fel és értelmezték”, hogy zsarolással gyanúsíthassák.
Azt nem tudni, Virágot mi motiválta abban, hogy büntető-feljelentést tegyen, de a Belváros közlése szerint a Virág szerinti jogellenes eladást tavaly jelezte az V. kerületnek, és végül a Belváros „tudtával és beleegyezésével” fordult a hatósághoz. A telekeladás ügye inkább két önkormányzat jogvitájának tűnik, de Mezei lapunknak arról beszélt: inkább a Monturist vezetőségét lehetne felelősségre vonni. A Gyilkos-tó körül ugyanis tavaly szuvenír-árusok jelentek meg, akik a Monturistnak fizettek bérleti díjat, ám Mezei szerint ezzel a pénzzel azóta sem számoltak el - a polgármester lényegében ezzel az üggyel összefüggésben kérte Virág távozását, aki ennek kapcsán vádolja zsarolással. Mint kiderült: társtulajdonosként a gyergyói önkormányzat hiába jogosult betekinteni a társasági pénzügyeibe, a kért iratokat nem adták át Mezeiéknek. Kérdés, hol a pénz? Ezért fordultak bírósághoz 2013-ban, hogy a bíróság kötelezze Virágot a kért adatok átadására. „Ha a folyamat végén a dokumentumokból kiderül, hogy a kft. vagyonát az ügyvezető hűtlenül kezelte, természetesen polgári perben való felelősségre vonás lesz a következő lépés” – tért ki külön kérdésünkre Gyergyószentmiklós önkormányzata.