Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke együttműködésre szólította fel Alekszisz Ciprasz kormányát a Le Figaróban. Kifejtette, Európa tudatában van annak, mennyit kellett elszenvedniük a görögöknek, de Athénnak is tiszteletben kell tartania Európa véleményét. A bizottsági elnök ismételten elutasította az adósságleírás lehetőségét. Ez volt a Sziriza egyik legfontosabb programpontja a választási kampány során. Ugyanakkor Juncker azt is elmondta, finomítások lehetségesek a hitelmegállapodás kapcsán.
Az új görög kormány első intézkedései Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke és Ciprasz tegnapi találkozója során is szóba kerültek. Schulz arra ösztökélte vendéglátóját, hogy azokra a gazdagokra vessen ki adókat, akik az eltelt hetekben tömegesen vették ki megtakarításaikat a görög pénzintézetekből. Rövid idő leforgása alatt 8 milliárd eurót vettek ki.
Ciprasz már az első, szerdai kormányülésen kifejtette azt is, hogy több ezer elbocsátottat vesz vissza állami munkakörbe. Ezzel szintén szembemegy a hitelezők elvárásaival. Az EU-t azonban az új görög kormány és Oroszország viszonya aggasztja, Brüsszel attól tart, hogy a kabinet a Kreml előretolt trójai falova lesz. Ezt Schulz is szóvá tette, aki vendéglátóját figyelmeztette arra, hogy a közös európai külpolitika nem tesz lehetővé különféle partizánakciókat.
Alexander Graf Lambsdorff liberális politikus, az Európai Parlament elnöke némi türelmet kért az új görög kabinet számára, utalt arra, hogy Cipraszt csak hétfőn iktatták be. Mint fogalmazott, Németországban sem szokatlan, hogy egy politikus megválasztása után bizonyos kijelentéseivel éppen saját választóit akarja elkápráztatni. A liberális politikus ugyanakkor elismerte, hogy az új kormány első lépései nem szívet melengetőek.
Az új görög kormánnyal alighanem az a legnagyobb baj, mint a Sziríziával: a radikális párt is különböző, részben kisebb radikális csoportokból tevődött össze, ugyanez a túlságosan is széles paletta jellemzi a mostani kormányt. Vannak kevésbé megfontolt tagjai, akik tapasztalanok a politikában, s nem mérik fel kijelentéseik következményeit.
Jannisz Dragaszakisz kormányfőhelyettes utalt arra, nem kell komolyan venni több tárcavezetőnek a privatizáció teljes leállítására vonatkozó kijelentéseit, azzal próbálta mentegetni őket, hogy, „fiatal tárcavezetőkről van szó”. Dragaszakisz azután fordult a sajtó képviselőihez, hogy szerdán is folytatódott az athéni tőzsde mélyrepülése. Ciprasz is próbált valamit javítani a helyzeten azzal a kijelentésével, hogy nem akarnak háborúzni a hitelezőkkel.