termelők;kukorica;gabonaár;búza;állattartók;

- A bő termés árcsökkenést hozott

Kiemelkedő volt tavalyi a búza és a kukorica termés - ez jó hír az állattartóknak. Ugyanakkor átlagosan 19 százalékkal lettek olcsóbbak a magyar gabonafélék 2013 decembere és 2014 decembere között a Magro.hu mezőgazdasági piactéren - ez rossz hír a termelőknek.

Az őszi betakarítású növények közül kukoricából csaknem 9,2 millió tonnát tároltak be a múlt évben, 34,7 százalékkal többet az előző évinél. A termésátlag elérte a hektáronkénti 7,74 tonnát. Búzából 3,5 százalékkal többet, 5,2 millió tonnát takarítottak be, a termésátlag 4,71 tonna volt - derült ki as KSH friss adataiból.

Tavaly a megtermett gabonamennyiség mintegy harmadát tette csak ki a malmi minőségű búza, ezért ez tartotta az árát. A malmi búza tonnájáért 50, a takarmánybúzáért 45, a kukoricáért 40 ezer forintot kínálnak a kereskedők.

Hiába azonban az olcsóbb takarmány, mert az állomány 70-80 százaléka olyan agrártársaságoknál található, amelyeket súlyosan érint az a kormánydöntés, hogy az 1200 hektár fölötti területalapú támogatásokat elvonják. Az orosz embargó miatt az unióban a hús felvásárlási árak is csökkentek a felhalmozódó készletek miatt. Korábban az élő sertés kilójáért több mint 400 forintot kaptak a gazdák, jelenleg azonban átlagosan 360 forintra számíthatnak, miközben legalább 380 forintos kilónkénti árnál lenne gazdaságos a termelés. Elmaradnak fejlesztések és várhatóan idén is jó néhány gazdaság megy csődbe. Sertéstartók szerint így nehezen képzelhető el, hogy megvalósulhat az a kormányzati szándék, hogy megkétszerezzék a jelenlegi 3 milliós sertés állományt.

A tejtermelők is örülnek az olcsóbb áraknak, sokkal kevésbé azonban az uniós tejkvóta áprilisi eltörlésének. A területalapú támogatás részleges elvonása és a várható tejáradat szintén válságos helyzetet teremthet az ágazatban. A nagy uniós tejtermelő országok, ellentétben Magyarországgal, idejekorán fölkészültek a kvóta eltörlésére és alaposan kibővítették és korszerűsítették a tejgazdaságokat.

Négy esztendőnek kellett eltelnie, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is belássa: az Összefogás az Államadósság Ellen Alap (Összefogás) hatástalan. Az alap a 20 ezer milliárd forintos államadóssághoz képest alig 400 millió forintot tudott összeszedni. Kimondható: Magyarországon ez az államadósság-csökkentő akció súlyos kudarcot vallott. A számok egyébként azt mutatják, hogy 2010 óta a GDP arányos államadósságot érdemben nem sikerült mérsékelni.