Magyarország;Orbán Viktor;bevándorlók;idegenellenesség;

Orbán Junckerrel: mosoly a sajtónak FOTÓ: MTI/BURGER BARNA

- Orbán villás nyelven beszél a bevándorlókról

"Nagyon határozottan világossá kell tenni, hogy mi nem fogjuk megengedni, legalábbis amíg én vagyok a miniszterelnök addig biztosan nem, és amíg ez a kormány van, addig biztosan nem fog megtörténni, hogy a bevándorlók célpontjává váljon Magyarország... nem akarunk tőlünk különböző, kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani" - nyilatkozta az M1-nek január 11-én a terror elleni milliós tüntetés után Orbán Viktor kormányfő.

Magyarország nem képvisel idegenellenes álláspontot, de ésszerű bevándorláspolitikát akar látni Európában - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a közmédia tudósítóinak Brüsszelben, miután megbeszélést folytatott európai uniós vezetőkkel és az Európai Néppárt elnökével. "Sikerült tisztázni a bevándorlással kapcsolatos magyar álláspontot. Világossá tettük, hogy mi nem fogadjuk el az európai szélsőjobboldal megközelítését" - hangsúlyozta a kormányfő. Leszögezte ugyanakkor, hogy a bevándorlás kérdéskörének mai európai szabályozása nem ésszerű. "Kértük, értsék meg, Magyarország nem akar a bevándorlók célpontja lenni" - tette hozzá. Szerinte ez legitim és helyes törekvés Magyarország részéről, és könnyen érthető is, hiszen "senki nem akar bevándorlók célpontja lenni Európában".

Orbán úgy véli: azért kellenek "a mainál értelmesebb szabályok", mert a Balkán felől a "megélhetési bevándorlók" útvonala Magyarországon keresztül vezet, "és ezért a magyar ügy minden európai országnak fontos kell, hogy legyen". Ha ugyanis - folytatta - Magyarország nem tudja ezt a kérdést jól kezelni, akkor ezek a "megélhetési bevándorlók" előbb-utóbb megérkeznek a Magyarországtól nyugatra található európai országokba is.

"Azt javasoltam, hogy amint lehet, széles és mély megbeszélés keretében tegyünk kísérletet arra, hogy egy új európai bevándorláspolitikát alkossunk" - mondta a kormányfő. Szerinte "erre a fogadókészség jelentős", és a következő európai uniós csúcson nem csupán megtárgyalhatják ezt a kérdést, hanem eredményeket is érhetnek majd el.

Magyarországnak meg kell állapodnia Oroszországgal a hosszú távú földgázszállítási szerződésekről annak érdekében, hogy a magyar gazdaság működni tudjon, és biztosított legyen a háztartások gázellátása - emelte ki. hozzátéve: bízik abban, hogy a megállapodás fő pontjairól Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatásán sikerül megegyezni. "Mindenki szeretné tudni, hogy mi lesz. Mondtam nekik, hogy én is" - fogalmazott a Putyin-látogatással összefüggésben a kormányfő. "Húsz éve dolgozom azon, hogy mindenkinek elmondjam, újra és újra nyugodtan, hogy mi, amikor beléptünk az Európai Unióba, akkor szövetségeseket választottunk, és nem főnököt" - hangoztatta a kormányfő, majd hozzátette: Magyarországnak nincs főnöke. "Nem szeretem a sumákolós külpolitikát" - fogalmazott, érdemes rögtön az elején tisztázni, ha nem egyeznek az álláspontok, mert ez rövid távon konfliktusokhoz vezethet ugyan, de hosszabb távon bizalmat teremt.

Orbán Viktor az Európai Bizottság, illetve az Európai Tanács elnökével, Jean-Claude Junckerrel és Donald Tuskkal tanácskozott, s találkozott a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt elnökével, Joseph Daullal is. A kormányfő valamennyi megbeszélését úgy jellemezte, hogy az "baráti és eredményes volt". "Minden vitás ügyet elő tudtunk venni, és a nagy részüket meg is tudtuk oldani" - tette hozzá.

Nagy darab vagyok, roma vagyok, a hajam is rövid, nyilván azt gondolták, ott egy szajrés cigány, kapjuk el – meséli Lakatos Béla, Ács polgármestere. Csütörtökön állították meg a rendőrök a városháza közelében, s elhangzott – az URH-rádiójukból is -, hogy „kisebbségit” igazoltatnak – adta hírül az Index. A rendőrség vizsgálatot indított az ügyben.