Harminc napon belül kell döntenie a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) arról, hogy kiegészíti-e keresetét Horváth András ellen. A volt adóellenőrt ugyanis még december 19-én jó hírnév megsértése és becsületsértés miatt beperelte az adóhatóság, a 23 pontos keresetüket azonban a bíróság január 10-én hiányosnak látta és visszautasította. Horváth lapunknak elmondta: szerdán vette kézhez a keresetet, melyben a NAV és annak meg nem nevezett vezetői számos nyilatkozatát kifogásolva, személyiségi joguk megsértésére hivatkozva három millió forintos sérelem díj megítélésére kérik a bíróságot, amely azonban keresetkiegészítést látna indokoltnak, épp a "sértettek" beazonosíthatóságának hiánya miatt.
A volt adóellenőr szerint a hosszú, tételes kereset nemcsak az által immár évek óta nyilvánosan kifogásolt áfacsalási botrány, hanem az amerikai kitiltási botrány ügyében tett nyilatkozatait is kifogásolja, többször környezetéből kiragadott szövegrészletekkel, valamint azok - vélhetően szándékos - félreértelmezésével. Ennek ellenére Horváth nyugodt, mert - mint mondta - ahogy eddig is minden esetben, úgy ezúttal is pontról pontra fogja cáfolni a NAV állításait, s bizonyítja, hogy az általa megfogalmazottak nem alaptalan vádaskodások voltak. Ráadásul - emlékeztetett - a NAV vezetői, köztük a személyes érintettségét maga elismerő Vida Ildikó elnök máig nem tisztázta magát az amerikai korrupciós gyanú alól, noha a kormány most "erkölcsi győztesként" igyekezett kihozni a NAV-elnököt a helyzetből azután, hogy az Egyesült Államok nem adta ki André Goodfriend, eddigi amerikai ideiglenes ügyvivő mentelmi jogát. Csakhogy Vidának, s társainak nem ez az út szolgáltathatott volna "igazságot", hanem a vízumigénylés, amire valamiért nem vállalkoznak.
A korrupcióellenes szövetség alapítója azt is elmondta, nem ő az egyetlen, akit a NAV beperelt, több, az áfacsalási ügyek feltárásában és a NAV korruptnak tartott működésének átvilágításában érdekelt, igazságot kereső társát is "megtalálták" hasonló keresetekkel. Szerinte a folyamat azért juthatott idáig, mert semmiféle választ nem kaptak az általa feltárt NAV-on belüli visszaélésekre, sem az adóhatóság, sem a kormány nem hajlandó azok kivizsgálására, holott az állam több illetékes szervéhez évek óta érkeznek a közérdekű bejelentések a korrupcióról. "Hogy ezt akarják-e elfedni, azt nem mondhatom ki, de az biztos, hogy ezekkel a perekkel tovább erősítik a gyanút, hogy tartanak valamitől, s így próbálhatnak elleplezni valamit". Arra is emlékeztetett: lassan három éve húzódik az általa feltárt és zöld dossziéjával megvilágított áfacsalási botrány, az illetékes hatóságok pedig nem azt vizsgálják, amit bejelentett, s amihez bizonyítékokat adott át a nyomozati szerveknek, hanem azokat a magánszemélyeket kezdték el vegzálni, akik az igazságot keresik. "Ez azért önmagában is elég gyanús" - fogalmazott, hozzátéve: mindazokért, amiket a NAV róla állított az elmúlt időszakban, maga is fontolgatja, hogy pert indít.
Májusra halasztotta a Fővárosi Törvényszék a NAV kártérítési perét, melyet az Átlátszó.hu ellen indított. "Magyarországon nem a korrupciót elkövetők, hanem a korrupcióról hírt adók kerülnek a bíróság elé" - írta Vágó Gábor volt LMP-s képviselő az érintett portálon arról, hogy bár soha nem kért sajtó-helyreigazítást és sokszori megkeresésre sem nyilatkozott az áfabotrányról és egykori munkatársai súlyos állításairól, most a jó hírneve megsértése miatt perli és milliós kártérítést követel az adóhivatal az Átlátszótól egyetlen tényfeltáró cikke miatt. A portált az ügyben Vágó képviseli a nyilvánosság előtt, aki lényegében azt írta, nonszensz, amit a NAV tesz, ugyanakkor ezzel a perrel fordulhat a kocka: első alkalommal bíróság elé kerül az ügy. "Be lehet idéztetni tanúkat, akiket igazmondási kötelezettség terhel. A NAV egyes vezetőit is, az eddig a nyilvánosság elé állt volt adóhivatali dolgozókat is. A tanúkat szembesíteni is lehet egymással. Lehetőség nyílik arra, hogy ne lehessen továbbra is a szőnyeg alá söpörni az ügyet" - fogalmazott.