terrorizmus;terrortámadás;Iszlám Állam;John Kerry;Philip Hammond;

Philip Hammond és John Kerry szerint sok még a tennivaló FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Front az IS ellen

Az Iszlám Állam (IS) elleni harc nem csupán Irak vagy Szíria ügye - hangsúlyozta Philip Hammond brit és John Kerry amerikai külügyminiszter Londonban. Az iszlamista terrorcsoport ellen fellépő nemzetközi koalíció 21 tagjának megbeszélésén részt vett Haider al-Abadi iraki kormányfő is.

Több évbe is beletelhet, mire sikerül legyőzni az Iszlám Államot, mondta a londoni Lancester House-ban tartott tanácskozás házigazdája, a brit diplomácia vezetője. Mint emlékeztettek, az IS ellen összehozott koalíciónak 60 tagja van, először Brüsszelben tanácskoztak, most kisebb körben tekintették át a teendőket. Hammond szerint az elmúlt hónapokban végrehajtott légicsapásokkal sikerült lelassítani az IS előrenyomulását, s védekező pozícióba szorították vissza az IS-t. Al-Abadi iraki kormányfő a tanácskozást záró sajtóértekezleten úgy nyilatkozott, hasznos, őszinte megbeszéléseket folytattak. Megerősítette, hogy az iraki kormányzat igyekszik minden politikai erőt bevonni az IS elleni fellépésbe. Köszönetét fejezte ki a nemzetközi segítségért, a felderítésben, a fegyverutánpótlásban, az iraki katonák kiképzésében.

John Kerry is úgy vélte, sok teendő van még hátra, méltatta, hogy a koalíció tagjai valamennyien hasznosan hozzájárulnak az IS elleni erőfeszítésekhez. Biztonsági támogatást nyújtanak, igyekeznek megerősíteni az iraki kormányzatot és a fegyveres erőket, útját állni az IS mellett harcolni akaró külföldi dzsihadisták beáramlásának. Az Europol adatai szerint mintegy ötezer ember utazhatott be Irakba és Szíriába, hogy csatlakozzon az iszlamista kalifátus felállításáért küzdő, szélsőséges szunnita terrorcsoporthoz. Az IS elleni front tagjai a humanitárius segítségnyújtásból, a menekültek ellátásából is kiveszik a részüket. A tanácskozáson összegezték a teendőket, megállapították, mely területen vannak a koalíciónak gyengeségei.

Ma jár le az ultimátum

Japánnak nem sikerült kapcsolatba lépnie az Iszlám Állam terroristáival, akik 72 órás ultimátumot adtak Abe Sinzo kormányának. Az IS két Szíriában elfogott japán túsz lefejezését helyezte kilátásba, 200 millió dollárt követelve Tokiótól. Ekkora összeggel támogatja a japán kormány az IS elleni küzdelmet. Abe elítélte a túszejtést, ugyanakkor közölte, Tokió igyekszik mindent megtenni a túszok életétnek megmentéséért. Japán Jordánia közvetítését kérte. Az ultimátum ma jár le. A kivégzéssel fenyegetett egyik túszról kiderült, Goto Kendzsi újságíró azért esett a radikális muzulmánok fogságába, mert segíteni akart egyik legjobb barátján. Jukava Harunát tavaly nyáron, Aleppo környékén rabolták el, Goto pedig – sorsáról értesülve – októberben önként indult utána, hogy megkísérelje kideríteni hollétét. Ehelyett ő is az iszlám fegyveresek kezére került, és most mindkettőjükre lefejezés várhat. A 47 éves Goto rutinos haditudósító, a fegyverexporttal foglalkozó Jukava ugyanakkor nem ismerte jól a térséget. Goto feleségétől decemberben 8 millió dollárt követelt az IS.

A napokban zárult az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán a nemzetközi RoboBraille szolgáltatás magyarországi bevezetését lezáró szakmai konferencia. A robobraille.org honlapon elérhető szolgáltatás vakok, gyengén látók és diszlexiások által használható formátumokba képes konvertálni az interneten található vagy a felhasználó által feltöltött szövegeket.