A reggel 8-kor kezdődött, délután 4-ig tartó félpályás demonstráció idején rendőrök irányították a forgalmat az érintett útszakaszokon. A gazdák nehezményezik, hogy az önkormányzat aranykoronánként évi 300 forint települési adót vetett ki a földekre, ami számításaik szerint hektáronként 10 ezer forint adót jelent évente.
Veres Margit, Balmazújváros polgármestere korábban elmondta, a város a települési, illetve földadóból a helyi úthálózatot fejlesztenék, mert ilyen célra már nem írnak ki uniós pályázatokat. Az önkormányzati testület szerint már nem lehet a lakosságot tovább terhelni, hiszen egy minimálbérből élő család esetében például a kommunális adó emelése súlyos helyzetet teremthetne. Ezért döntöttek a földadó mellett, hiszen a termőföld vagyontárgy, olyan vagyonelem, amely több mint egy lakhatást nyújtó ingatlan.
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Ezt az adónemet a terület tulajdonosának és nem a föld használójának kell kifizetnie, a testület határozata alapján aranykoronánként 300 forintot - közölte a Népszavával a polgármester. Hozzátette, a rét legelő, termőföld az uniós támogatásnak köszönhetően hektáronként 70 ezer forintos bevételt jelent a gazdáknak. A polgármester tájékoztatása szerint Hajdúhadházon 400 forint aranykoronánként a települési adó, míg Mikepércsen aranykorona értéktől függetlenül 10 ezer forintot kell fizetni évente hektáronként.
Szűcs Gergely, agrármérnök, helyi gazdálkodó úgy vélte, a földadót váratlanul vezették be és az uniós támogatással szemben a termelőknek jelentős költségei is vannak. Ez a forrás pedig jövedelempótló eszköz, hogy az európai gazdák ne hagyjanak fel a mezőgazdasággal és nem azért kapják, hogy még ebből is adót fizessenek. A balmazújvárosi gazdák magasnak tartják az aranykoronánként kirótt 300 forintot is. Ha pedig fizetniük kell, szeretnének beleszólni annak elköltésébe.
Értelmezési zavar?
A Földművelésügyi Minisztérium azon az állásponton van, hogy a termőföldet nem érdemes megadóztatni. A Nemzetgazdasági Minisztériummal történt több körös egyeztetés után egyértelművé vált, hogy a törvény nem csak azt tiltja meg, hogy az önkormányzatok olyasmit adóztassanak, amire már vonatkozik valamilyen – központilag vagy helyben kivetett – közteher. A jogszabály azt is kimondja, hogy a települési adó alanya nem lehet szervezet vagy vállalkozó, csak magánszemély. Ha a magánszemély egyúttal vállalkozó is, akkor vállalkozói minőségére tekintettel a vállalkozói vagyonának körébe tartozó vagyontárgy után települési adó fizetésére nem kötelezhető. Az önkormányzatok csak azokat a magánszemélynek számító földtulajdonosokat adóztathatják meg, akik saját maguk nem művelik a termőföldjüket, hanem haszonbérbe kiadják - írta a Minisztérium a Népszava kérdésére.