Ukrajna;Szergej Lavrov;Petro Porosenko;Luhanszk megye;kelet-ukrajnai válság;

- Porosenko: Oroszország is legyen EU-tag

Petro Porosenko ukrán elnök lerövidítette davosi tartózkodását, tegnap hazatért a világgazdasági fórumról a kelet-ukrajnai harcok súlyosbodása miatt. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök a kormányülésen bejelentette: törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé, amelyben kezdeményezi az ukrán hadsereg létszámának 250 ezer főre való emelését, ami 68 ezerrel több, mint a jelenlegi állomány.

Tájékoztatása szerint a létszámnövelésnek megvan a költségvetési fedezete, 2015-re az ország védelmi képességeinek növelésére 90 milliárd hrivnyát (1440 milliárd forintot) különítettek el. Ukrajna eközben súlyos gazdasági válsággal is küzd, nemzetközi segítség nélkül a teljes összeomlás veszélyezteti.

A pravoszláv ünnepek elteltével, január közepén azonban kiújultak és eszkalálódtak a harcok Kelet-Ukrajnában, napok óta a donyecki repülőtér és környékén folyamatosság vált a tüzérségi ostrom. Jacenyuk bejelentése szerint tegnap Luhanszk megyében is heves harcok folytak két útellenőrző pontért. Kijev már kedden közölte, hogy orosz reguláris alakulatok támadtak egy, az országhatárhoz közeli, Luhanszktól északra lévő ellenőrző pontnál, a szakadárok pedig új területek elfoglalásáért indítottak ostromot.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap nemzetközi sajtótájékoztatón cáfolta az orosz hadsereg beavatkozásáról szóló bejelentéseket és a nemzetközi egyezmények megsértésével vádolta meg a NATO és az Európai Unió tagállamait, amelyek szerinte fegyvert szállítanak Ukrajnának.

A Korrespondent.net ukrán portál tudósítása szerint Porosenko elnök úgy vélekedett, hogy Oroszországnak az Európai Unió tagjává kell válnia. „Európa vajon 10-12 év múlva elég erős lesz ahhoz, hogy szembenézzen a kihívásokkal? Európa jobb lesz-e ukrán lehetőségekkel? Meg kell érteni, hogy Ukrajna EU-csatlakozási szándéka nem Oroszország ellen irányul. Őszintén szólva úgy vélem, hogy Oroszországnak Európa tagjává kell válnia. Ily módon egy új biztonsági rendszer jönne létre” – mondta az ukrán államfő.

Felszabadult, harcias, eltökélten liberális terveket megfogalmazó évértékelőt mondott Barack Obama. A második hivatali ideje feléhez érkezett demokrata elnök optimizmusát az amerikai gazdaság javuló helyzetére alapozta, s úgy vélekedett, a növekvő gazdagságból az amerikai társadalom szélesebb rétegeinek kell részesülnie. Obama a leggazdagabbak adójának emeléséből segítené a középosztály boldogulását, ám javaslatainak nagy része várhatóan elvérzik a republikánus többségű kongresszusban.