Fidesz;terrorizmus;terrortámadás;iszlámellenesség;terrorellenes stratégia;

Molnár Zsolt: a szólásszabadság nem tartozik ide. FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Iszlámellenes hangok a Fideszből

Magyarország nem szerepel a kiemelt terrorista célpontok között, nincs közvetlen terrorfenyegetettség, de százszázalékos biztonságról egyetlen országban sem lehet beszélni - derült ki az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tegnapi ülésén, ahol az illetékes állami szervek képviselőit hallgatták meg. A testület kormánypárti és ellenzéki tagjai a zárt ülés után egyetértettek abban, hogy a terrorizmus elleni kérdésekben többpárti, össznemzeti konszenzusra van szükség. 

Az MSZP és az LMP vitatta ugyanakkor, hogy összefüggés lenne a bevándorlás és a terrorizmus között; a bizottság szocialista elnöke, Molnár Zsolt szerint a gazdasági bevándorlás és a szólásszabadság nem tartozik a terrorellenes fórum témái közé, az LMP-s Szél Bernadett pedig egy "népszerűségvesztésben lévő politikus segélykiáltásának" tudta be, hogy a gazdasági bevándorlást belekeverték a terrorizmussal kapcsolatos kérdések közé.

A fideszes Németh Szilárd szerint azonban a kockázatot az illegális migráció jelenti, aminek kezelésében komoly jogszabály-alkotási munka vár a parlamentre. A kormánypártok tehát folytatják az idegen-, sőt már-már iszlámellenes kommunikációt. Tegnap Kósa Lajos a köztévében például arról beszélt, a menekültek integrációjára semmilyen használható európai modell nincs, s "most kell ezzel foglalkozni, nem akkor, amikor az egész folyamat oda torkollik, hogy lövöldöznek különböző elmeháborodott emberek az utcán". A Fidesz-alelnöke azt is mondta: "a menekültkérdés mindenütt szétfeszíti a helyi társadalom kereteit. Persze úgy meg lehet oldani, hogy az eredeti lakosság kiszorul az ottani területről. Párizsnak a 15. és 17. kerületében nem kell semmilyen integrációs modell, mert ott már csak iszlám vallású emberek laknak, és a rendőrség oda már nem megy be. Megélhetési bevándorlók árasztják el Európát, és ezzel valamit kezdeni kell. Akár csak hivatalosan mondjuk azt, emberek, így jártunk, és 50 év múlva nem lehet ráismerni Európára".

A nem hivatalos kormányzati kommunikáció is az illegális bevándorlók számának "brutális" emelkedéséről szól. Egy magas rangú kormányzati tisztviselő egy tegnapi háttérbeszélgetésen kifejtette: a Balkánról erős az iszlám nyomás, ami akkor is veszélyt jelent, ha Magyarország a menekültek számára úgymond csak tranzitország. "A jelenleginél több menekültet nem tudnánk befogadni, és ha esetleg bármilyen körülmény okán a hozzánk érkező migránsok nem tudnának tovább menni, nagy bajba kerülne az ország" - fogalmazott.

Magyarország "jó szövetségese" a Németország által az Európai Unióban képviselt szigorú gazdaságpolitikának, ezért Angela Merkel február elejei budapesti látogatásán nem fogja elmarasztalni a kormányt. Legalábbis az előzetes várakozások szerint a német kancellár barátságos lesz Orbán Viktorral, a miniszterelnök emberei a szűk körű találkozón sem számítanak kritikára, ami erősíteni fogja a magyar kormányt - hangzott el egy tegnapi kormányzati háttérbeszélgetésen.