Egyre csak nő az influenzások száma Európában az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) jelentése szerint. Több országban is kiterjedt járvány van, az influenzaszerű tünetekkel jelentkezők légúti mintáiból a laborvizsgálatok mind többször mutatták ki a vírust, amely jelenleg leginkább az északi területeken - Finnországban, Svédországban, Hollandiában - aktív.
Hazánkban mindössze egyetlen hét alatt háromszorosára nőtt az influenzások száma, az orvosok becslése szerint január 5. és 11. között nagyon sok beteg, körülbelül 11 700 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - csak a múlt héten 3 700-an mentek orvoshoz. A betegek 13 százaléka kisgyermek, 44 százaléka 15-34 éves fiatal felnőtt. A 35-59 év közöttiek 29 százaléka, míg a 60 év felettiek 14 százaléka jelentkezett egyre súlyosbodó tünetekkel háziorvosánál.
Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) tájékoztatása szerint Pest, Fejér és Győr-Moson-Sopron megyében látogattak el a legtöbben orvoshoz, a Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumba pedig 17 influenza-gyanús betegtől származó légúti minta érkezett. A beküldött 10 minta közül négy esetben influenza A(H3), egy betegnél influenza B, egy másik esetben pedig RS vírust mutattak ki.
Az OEK jelentése kitért arra is, hogy a második héten influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról egy jelentés érkezett: egy Tolna megyei szakközépiskolában 405 tanuló és 44 dolgozó közül 84 diák és 15 dolgozó betegedett meg magas láz, végtagfájdalom, köhögés, orrfolyás, torokfájás tüneteivel.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) korábbi közleménye szerint még az egyre sokasodó megbetegedések ellenére sincs járvány, ugyanakkor figyelmeztetnek: a védőoltás a legjobb módja a megelőzésnek. Az oltás után egy héttel ellenállóbb lesz a szervezet, két hét után pedig teljes védettséget biztosít. Az ÁNTSZ javaslata szerint a következő napokban érdemes kérnie a védőanyagot annak, aki szeretne védekezni a betegség ellen.
Bár lapunknak többen jelezték: hiába kapták meg az oltást hetekkel ezelőtt, mégis megbetegedtek. Egyik olvasónk elmondta: a betegség miatt két hétig ágyba kényszerült, háziorvosa pedig közölte: ez egy "agresszív" vírus, nem könnyű tőle megszabadulni, bízni kell a nem túl hatékonynak bizonyuló antibiotikum erejében. Lapunk több szakértőt is megkeresett a rejtélyes ellenálló influenzavírussal kapcsolatban, ám nyilatkozni nem akartak, mondván: még nem tudnak semmi biztosat.