Pedig az ellaOne-nal számos nem kívánt terhességet és ebből következő abortuszt lehetne megakadályozni, ugyanis a készítmény elsődleges célja, hogy egy "szexuális baleset" után - amelyet az aktus közbeni védekezéshiány okoz - a teherbe esést hetvenkét órán belül el lehessen kerülni.
A jelenlegi jogszabály-módosítás pontosan ezt hiúsítja meg. Ennek oka, hogy a tagállamok önállóan dönthetnek arról, mely gyógyszerek kiváltását kötik vényhez, vagyis bármelyik kormány dönthet úgy, hogy él vétójogával és szembe megy az ajánlással. A magyarországi állapot így nem példa nélküli, Lengyelországban és Horvátországban a fogamzásgátlók szintén vénykötelesek. Azonban velünk ellentétben az ilyen tabletták sok helyen már recept nélkül is kaphatóak, így Romániában és Szlovákiában is vény nélkül el lehet érni őket. Akad azonban, ahol "felügyelik" a vásárlókat: Ausztriában, Franciaországban, vagy akár a szomszédos Szlovéniában a patikusokkal kell konzultálni, recept azonban itt sem szükséges.
A magyar kormány harca nem új: 2010-ben történt már hasonló intézkedés. Igaz akkor csak az Országos Gyógyszerészeti Intézet igazgatóját távolították el, többek között amiért egyetértett azzal, hogy az ilyen típusú fogamzásgátló tabletták kiváltásához ne kelljen recept. Az új igazgató első intézkedései egyike így az volt, hogy visszavonja a sürgősségi fogamzásgátló recept nélküli státuszát, amihez úgy tűnik a kormány ragaszkodik. A jelenlegi intézkedést Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke nyilatkozatban kifogásolta, mert ahogyan az közleményében áll, írásbeli kérdést intézett az ügy kapcsán Balog Zoltán miniszterhez, melyben arra kéri, indokolja meg a jelenlegi döntést, valamint felszólítja a kormánypártot "hagyják végre békén az állampolgárokat, ne szóljanak bele magánéletükbe. A magyar emberek el tudják dönteni, hogy mikor vállalnak gyereket, mikor alapítanak családot."