Politikai hatásvadászattól mentes konzultációra van szükség bevándorlásügyben - nyilatkozta a külügyminiszter a közrádiónak. Szijjártó Péter szerint a bevándorlás kérdésére közös európai választ kell találni, ehhez pedig higgadt, nyugodt, érzelmektől és "politikai hatásvadászattól" mentes konzultációra van szükség, és bár "a párizsi barbár terrortámadás sebei még talán túl frissek", az uniónak idővel foglalkoznia kell ezzel a témával.
Csakhogy a külügyminiszterrel szemben valamennyi kormánypárti nyilatkozó igencsak hatásvadász, sőt, kifejezetten szélsőséges kijelentéseket tett az elmúlt napokban, miután pedig a témát a Fidesz sajtótájékoztatókkal tartja napirenden, nagyon úgy tűnik: a bevándorlás 2015 rezsicsökkentése.
Miközben ugyanis az európai állam- és kormányfők a párizsi terrorcselekmények után igyekeznek megelőzni a muszlim- és bevándorlóellenességet, a magyar miniszterelnök a migránsok ellen hangolta a közvéleményt. Sőt, Orbán Viktor ennél jóval tovább is ment, a kormányfő kijelentései az iszlámellenes mozgalmakhoz és a szélsőjobboldali szavazókból merítő euroszkeptikusokhoz mérve is a keményebb vonalat képviselik. Megírtuk: Orbán a párizsi szolidaritási menet résztvevőjeként kikelt a bevándorlók és a "gazdasági bevándorlás" ellen, méghozzá a magyarok egységes álláspontjaként közvetítve radikális eszméit. A kormányfő szerint a gazdasági bevándorlás rossz, ezért a hazájukat gazdasági okokból otthagyóknak Magyarország nem tud menedéket nyújtani. Úgy fogalmazott: abban reménykedik, a mostani események higgadt, nyugodt elemzése abba az irányba viszi majd el az európai vezetőket és Brüsszelt is, hogy "egy szigorú, a bevándorlást korlátozni akaró politika nyerjen polgárjogot Európában". Azt is mondta, a gazdasági okból hazájukat otthagyók számára Magyarország nem tud semmiféle menedéket nyújtani. Azt ugyan elismerte, hogy Magyarországon az európai állapotokhoz képest csekély számban élnek "tőlünk különböző kulturális háttérrel rendelkező emberek", de ők megtalálták a számításukat és általában beilleszkedtek. "A most velünk együtt élő kisebbségekkel nincsen probléma és a számuk sem növekszik úgy, hogy az fejfájást okozzon" - jelentette ki, hozzátéve: "ugyanakkor nagyon határozottan világossá kell tenni, hogy mi nem fogjuk megengedni, legalábbis amíg én vagyok a miniszterelnök addig biztosan nem, és amíg ez a kormány van, addig biztosan nem fog megtörténni, hogy a bevándorlók célpontjává váljon Magyarország". Orbán közölte: "nem akarunk tőlünk különböző, kulturális tulajdonságokkal és háttérrel rendelkező jelentős kisebbséget látni magunk között, Magyarországot szeretnénk Magyarországként megtartani".
Szokás szerint őt követve több kormánypárti politikus is idegenellenes kijelentéseket tett. A magyar kormány álláspontja az, hogy munkaerőpótlás céljából lehetőleg ne legyen bevándorlás Európába - mondta például az ATV-ben Balog Zoltán szintén a franciaországi - francia állampolgárok által elkövetett - terrortámadások kapcsán már a hét elején. Az emberi erőforrások minisztere szerint Kelet- és Közép-Európában van akkora munkaerő-tartalék, ami tudná pótolni a nyugat-európai munkaerőhiányt, és "sokkal kisebb konfliktus-potenciált jelent, ha azonos kultúrkörből érkeznek" munkavállalók Nyugat-Európába. "Magyarországon nem indokolt a gazdasági menekültek beáramlása, az, hogy Magyarország magyar akar maradni, teljesen normális felfogás" - jelentette ki Rogán Antal is a köztévében. A Fidesz frakcióvezetője szerint látható, hogy a nyugat-európai országokban, például az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban "miként borítja fel a keresztény országok belső rendjét a muzulmán közösségek jelenléte". Ezért szerinte "Magyarországnak sem érdeke az olyan gazdasági menekültek befogadása, akik olyan tradíciókat hoznak magukkal, amelyek idegenek a magyar hagyományoktól".
Az utóbbi napokban a kormánypárti retorika, nyilván valamiféle stratégiát követve tovább radikalizálódott. Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt, a KDNP frakcióvezetője már-már a terroristák oldalára állt, amikor szinte megértően beszélt azokról, akik 12 ártatlan embert lemészároltak a Charlie Hebdo francia szatirikus lap szerkesztőségében: "sem a sajtó-, sem a szólásszabadság nem terjedhet ki a vallásgyalázásra. Ez az egyik tanulsága a múlt heti tragikus párizsi eseményeknek". Mindezt a Fidesz nemhogy nem kérte ki magának, hanem frakciószóvivőjük még fokozta is a szélsőséges indulatokat azzal: "van összefüggés a bevándorlás és a terrorizmus között. Akik megérkeznek Európába, kiszakadnak a saját kulturális közösségükből, és láthatjuk, hogy Nyugat-Európában ennek milyen következményei vannak. Egy sajátos szubkultúrát tudnak kialakítani, ami deviáns szubkultúrává, a bűnözés melegágyává is válhat" - jelentette ki Tuzson Bence a minap. A Fidesz-szóvivő tegnap erre még ráerősített azzal: "a megélhetési bevándorlás mindenképpen negatív, nem támogatandó jelenség." Tuzson úgy fogalmazott: "Magyarországot olyannak kell megőrizni, amilyen. Nem szeretnénk, ha a bevándorlás miatt ez az ország megváltozna". A szóvivő a szabályok megváltoztatását szorgalmazta.
Aztán egy háttérbeszélgetésen, amelyre lapunkat nem hívták meg, fény derült a kommunikációs offenzíva okaira. A több hírportál által közölt részletekből nemcsak arra lehet következtetni, hogy vélhetően Rogán Antal maga tájékoztatott arról, milyen módon igyekeznek majd törvényalkotási szinten is "beleállni" az idegenellenességbe, hanem hogy minderre kizárólag a Fidesz és a Jobbik közötti, a szélsőséges szavazókért folytatott versengés érdekében lehet szükség. A hírportálok egységesen számoltak be arról, hogy "egy vezető fideszes politikus" szerint legalább három területen kiemelt téma lesz a bevándorlás és a terrorizmus kérdése az idei politikai évadban.
Cikkünk a következő oldalon folytatódik!