Olaszország;Szíria;váltságdíj;túszejtés;

- Túszejtés - Nem fizet váltságdíjat az olasz kormány

Az olasz kormány a nemzetközi szabályokhoz tartja magát a túszejtőkkel való tárgyalások során - hangoztatta Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter pénteken, amikor a római parlamentben a Szíriában több mint öt hónap fogság után szabadult két olasz túsz elengedéséről számolt be.

Paolo Gentiloni kijelentette: az olasz kormány ellenzi, hogy váltságdíjat fizessenek a túszokat ejtő fegyveres csoportoknak. A váltságdíjról szóló hírek puszta találgatások - mondta a külügyminiszter, aki a csütörtökön szabadon engedett Vanessa Marzullo és Greta Ramelli hazatéréséről nyilatkozott a római parlamentben. A két húszéves olasz önkéntest júliusban rabolták el Szíriában és több mint öt hónapot töltöttek fegyveres csoportok fogságában.

Paolo Gentiloni elmondta, hogy a két fiatal lány saját elhatározásából ment Szíriába, ahova gyógyszereket és más egészségügyi készítményeket vittek a lakosságnak. A külügyminiszter elmondta, hogy Vanessa és Greta nem értesítette az olasz hatóságokat arról, hogy szíriai területre lépett.

Az olasz diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy az összes olasz kormány tiszteletben tartotta a nemzetközi közösségnek a túszok kiszabadítására vonatkozó szabályait. Arab sajtóértesülések szerint az olasz kormány 12 millió dollárt fizetett a túszok szabadon engedéséért, a pénteki olasz újságok szerint ennek csak a felét.

Az esetleges váltságdíj kifizetése a szíriai fegyvereseknek nagy vitát váltott ki Olaszországban. Az Északi Liga pártja szerint, ha a római kormány váltságdíjat fizetett, ezt a két szabadon engedett túsznak vissza kell fizetnie. Elemzők emlékeztettek, hogy az Irakban 2005-ben elrabolt Giuliana Sgrena újságíró és az ugyanitt 2006-ban túszul ejtett Simona Pari és Simona Torretta humanitárius önkéntesek szabadon engedéséért is váltságdíjat fizettek.

Vanessa Marzullo és Greta Ramelli péntek hajnalban az olasz titkosszolgálat repülőgépével érkezett meg Rómába. A fogságtól szemmel láthatóan megviselt nőket elsőként az olasz ügyészség hallgatta meg elrablásuk és fogságuk részleteiről.

Pénteken az Európai Bizottság is fokozta épületeiben a biztonsági készültséget - közölte a testület szóvivője, Mina Andreeva.