Párizs;merényletek;Ferenc pápa;Charlei Hebdo;Bernard Maris;Francois Holland;

A könnyező Próféta sem tetszett az iszlám világban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARC PIASECKI

- Temetés Párizsban

Folytatódik a nyomozás a múlt heti párizsi merényletek elkövetőinek segítői után. Tegnap eltemettek Párizsban több áldozatot. Muszlim vezetők tiltakoznak a Charlie Hebdo új lapszáma miatt, Ferenc pápa szerint nem szabad provokálni, megsérteni mások vallását.

Tegnap kísérték utolsó útjára Párizsban a múlt szerdán meggyilkolt öt karikaturista közül kettőt, az országosan ismert és a médiában gyakran szerepelt Wolinskit és Tignoust, Bernard Maris közgazdász-író-újságírót, a Charlie Hebdo egyik részvényesét és Elsa Cayat pszichoanalitikust, a lap állandó szerzőjét, az egyetlen női áldozatot, valamint a főszerkesztő Charbot védő rendőrt, Franck Brinsolarot. Charbo temetése ma lesz.

Francois Hollande francia államfő tegnap részt vett a franciaországi arabok legjelentősebb intézményének, a párizsi Arab Világ Intézet konferenciájának megnyitóján, ahol beszédében azt hangsúlyozta, hogy a muzulmánok a fanatizmus, a fundamentalizmus és az intolerancia legfőbb áldozatai.

Hangsúlyozta, el kell utasítani a terrorizmus és az iszlám egybemosását. Az intézeten a lap elleni merénylet óta "Charlie-k vagyunk" felirat látható hatalmas vörös betűkkel, francia és arab nyelven.

Az iszlámellenesség ugyan erősödött Franciaországban, az elmúlt 6 napban több mint 50 imaházat támadtak meg, de a legfrissebb közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy a történtek nem a szélsőséges, hanem a mérsékelt pártokat erősítették.

Eközben több iszlám ország és vezető tiltakozott a Charlie Hebdo új, többmillióban szétkapkodott lapszáma miatt, amelynek címlapján a könnyező Próféta látható. Pakisztán, a világ második legnagyobb muzulmán állama hivatalosan elítélte a szerkesztőség elleni támadást, de szándékos gyűlöletkeltésnek, provokációnak nevezte az új lapszámot.

Ahmet Davutoglu török kormányfő is súlyos provokációnak nevezte az újabb Mohamed karikatúrát, úgy fogalmazott. a szólás- és sajtószabadság nem jelenti „a sértegetés szabadságát”. Hasonló álláspontra helyezkedett Jordánia külügyminisztere. Nasszer Jourdeh Twitterén azt írta: Vasárnaptól eltérően ma a világon nagyon kevés muzulmán Charlie”. A jordán király és felesége részt vettek a vasárnapi párizsi terror ellenes emlékmeneten.

Megszólalt a kérdésben Ferenc pápa is. A sajtószabadság alapvető emberi jog, nem jogosít fel azonban senkit mások vallásának a megsértésére - mondta a katolikus egyházfő. A sajtószabadsághoz való jogot mások megsértése nélkül kell alkalmazni, szögezte le.

Tegnap délután terrorellenes akciót hajtott végre a belga rendőrség Verviers városban, meg nem erősített információk szerint dzsihádisták ellen. Az akció lapzártánkkor is tartott, hivatalos bejelentés szerint két halott van, egy személy súlyosan
megsebesült.

 

A vasárnap némi meglepetésre Horvátország elnökének megválasztott Kolinda Grabar-Kitarovic volt külügyminiszter, aki február 19-én léphet Ivo Josipovic örökébe, győzelmi beszédében egységre szólította fel az országot. Ennek feltétele azonban az, hogy bizonyítsa: a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) már megváltozott, szakított a nacionalizmussal, a korrupcióval, s modern európai tömörüléssé vált. A megválasztott elnök első lépései azonban nem feltétlenül az egységre való törekvést sugallják.