infláció;

- Infláció, kicsit másként

Azon kevesek, akinek még mondanak valamit a latin nyelv rejtelmei, minden bizonnyal nem csodálkoznak azon, hogy az infláció az orvosok számára felfúvódást jelent. A közgazdászok által manapság használatos kifejezés is már másfél évszázados. Még az amerikai polgárháború idején történt meg, hogy a papírpénz oly mértékben elszaporodott az addig domináns ércpénzhez képest, amire korábban még nem akadt példa a korai kapitalizmusban. Meg is haragudtak a közgazdaságtan tudorai, és a medicinától elcsenték az infláció megnevezést, amely azóta a forgalomban lévő papírpénz mennyiségének a fedezet nélküli emelkedésére, a fogyasztói árindex "felfúvódására", a pénzromlásra utal.

Miután nyilvánvalóvá vált, hogy a pénzforgalom új korszakába lépett, azt is kimondták: inflációra pedig szükség van, ugyanis csak így biztosítható, hogy a termékek és szolgáltatások önköltségén kívül több-kevesebb profit is keletkezzen. (A NER szótárában ez extraprofitot jelent.) A fejlődés azonban nem állt meg, a kormányok és az elemzők ma már jó eséllyel képesek megjósolni - ha nem is az infláció mértékét -, de legalább is várható lefutását.

A prognózisok a legutóbbi világválság óta gyakran megbicsaklottak, például tegnap is, amikor arról adtak számot a statisztikusok, hogy 2014 utolsó hónapjában a várt 0,6 százalékos helyett 0,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetnünk a misztikusnak tetsző fogyasztói kosárért.

Inflációs gazdaságban ha nőtt a kereslet, akkor többet lehetett kérni a portékáért. Most azonban minden másképp van. A bővülő fogyasztás mellett - a gyártók és a kereskedők nagy bánatára - nem nagyon lehet árat emelni. Erre megannyi példát látunk napjainkban: a rezsicsökkentés és az üzemanyagok páratlan arányú áresése olcsóbbá teszi az életünket. Ebben a furcsa, "deflációs világban" lassan már annak is örülnünk kell, ha megnő a sajtos pogácsa ára, mert akkor vélhetően a pékek és a kereskedők már megtalálják a számításukat.

Amikor a jegybank arról döntött, hogy a következő években megújítja a hazai papírpénzeinket, fel sem vetődött, hogy 50 ezer forintos címlet is kiadjanak. Ha másként döntöttek volna, az azt jelentené, kihajt a "pénzromlás virága."