MSZP;EU;Budapest;Horváth Csaba;Tarlós István;dugódíj;

Horváth Csaba FOTÓ: Népszava

- Horváth Csaba: megállt az idő

A dugódíjról korábban valóban megállapodott a főváros az Európai Unióval - reagált lapunknak Tarlós István tegnapi Népszabadságban megjelent interjújára az MSZP budapesti frakcióvezetője. Horváth Csaba megerősítette, hogy az előző városvezetés a 4-es metróhoz kapott uniós támogatás fejében vállalta a behajtási díj bevezetését. A megállapodás értelmében a bevezetés feltétele a BKV korszerűsítése, bővítése a kerékpárút hálózat fejlesztése, valamint új P+R parkolók építése. 

Budapest azt is vállalta, hogy a dugódíjból befolyó összeget csak a közlekedés fejlesztésére fordítja, abból egyetlen fillér sem mehet a "költségvetési kalapba". Tarlós az interjúban elmondta, hogy reálisan 2016 végére vezethetik be a behajtási díjat, addig kijelölik a zónahatárokat és megteremtik a technikai feltételeket. A szocialisták várospolitikusa viszont arra figyelmeztetett, hogy ezek mellett a jelenleginél jóval több P+R parkolót kellene kialakítani és addig, amíg nem korszerűsítik, bővítik a BKV kapacitását, a behajtási díjat nem lehet bevezetni.

A főpolgármester az interjúban arról is beszélt, hogy ebben a ciklusban a kormány visszavásárolja a Fővárosi Csatornázási Műveket. Tarlós közlése szerint a menedzsmentjogokat Budapest kapja meg és a többségi részvényes is a város marad. Horváth szerint nem baj, ha a közművek a város tulajdonába kerülnek, de a korábban visszavásárolt Vízművek eddig nem hozott hasznot a tulajdonosnak, és nem tudni, lesz-e pénz karbantartásra, fejlesztésre. A csatornázási művek visszavásárlása csak akkor kedvező fejlemény, ha ehhez nem kell hitelt felvenni és a további működtetés sem kerül sokba az adófizetőknek - tette hozzá.

Horváth lapunknak arról is beszélt, hogy Budapestről már nem a közgyűlésben, hanem a fideszes pártközpontban születnek a döntések. "Ha születnek, mert jelenleg a 3-as metró alagútjának felújítására még nem különítettek el forrást" - hívta fel a figyelmet. Az MSZP-s politikus úgy érzi, mintha "a fővárosban megállt volna az idő". A főpolgármester egyre ritkábban hívja össze a közgyűlést, menekül a feladatok elől, csak azt hajtja végre, ami kötelező, kerüli a vitát, jelzi is, hogy békét akar a következő négy és fél évben, azután úgyis nyugdíjba vonul - sorolta észrevételeit Horváth. Kiemelte ugyanakkor: a lényeges kérdésekről, például az oktatás színvonaláról, a kórházi várólistákról nem tárgyalnak, mert ezekről törvények rendelkeznek. Pedig Horváth szerint azokról az ügyekről is vitázni kellene a fővárosi közgyűlésben, amelyekben ugyan már nincs közvetlen hatáskörük, de felelősségük igenis van. A fővárosi képviselő elfogadhatatlannak tartja, hogy a nagyon sok befizetett adóból a budapestiek alig kapnak valamit vissza a kormánytól, részben ezért olyan szűk a közgyűlés mozgástere. Az csak később fog kiderülni, hogy ebben a helyzetben a 23 kerületi polgármester nem "szedi-e majd szét" a várost - fogalmazott az MSZP budapesti frakcióvezetője.

Január végén lakat kerül az MSZP székházra
Január végén végleg bezárhatják a szocialisták Jókai utcai székházát - értesült lapunk. A párt alapítványai - információink szerint - a Villányi úti konferencia-központba költöznek, a munkatársak a Képviselői Irodaházba, a budapesti MSZP pedig várhatóan a II. kerületi pártirodába. Horváth Csaba nem cáfolta értesüléseinket, ám arra emlékeztetett, hogy a költözés befejezésének volt már végső dátuma, de elcsúsztak, így még nem tudni, hogy január végére valóban sikerül-e kiüríteni a székházat. Arról, hogy a fővárosi szervezet hová költözik, pénteken dönt a budapesti elnökség - mondta. Horváth azt is megerősítette ugyanakkor, hogy a székház-ügy szimbolikus jelentősége csekély, hiszen az MSZP más, utcai típusú politizálást választott, így például a budapesti szocialisták februártól ajtóról ajtóra járva akarnak minél több emberrel beszélgetni egyebek mellett az útdíjról, az üzletek vasárnapi zárva tartásáról és már mindenki számára érdekes kérdésekről. Az ahhoz hozzájáruló szimpatizánsokat regisztrálják is, hogy tarthassák velük a kapcsolatot. A februárban kezdődő akcióról a napokban egyeztetnek.

Elkészült a Normafa rehabilitációját előkészítő Natura 2000-es hatásvizsgálat. A XII. kerületi önkormányzat egyebek mellett szeretné a pusztulófélben levő, műemlékvédelem alatt álló épületeket rendbe hozni, a meglévő épületeket új funkciókkal kibővíteni, hosszabb sípályák, valamint nagyobb kiterjedésű új létesítmények létrehozását azonban nem tervezik - erről Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP), a kerület polgármestere beszélt.