rezsi;holding;közszolgáltatók;

- Állami rezsiholding: homályos határidők

Tavasszal a lakossági földgázszolgáltatással megkezdi működését az állami közműcég, ezt követően pedig a társaság megjelenik az áram-, majd a távhő-szolgáltatói ágazatban is - közölte a Miniszterelnökség hétfőn, mintegy a témában írt cikkünkre válaszolva. Lapunk információi szerint azonban a Fidesz-kormány korábbi ígéretei ellenére egyelőre még csak homályos tervekben létezik az az óriási állami rezsiholding, amelynek az egész országban el kellene látnia árammal, gázzal, és távhővel a lakosságot. Iparági szakértők szerint legalább féléves csúszással kezd majd működni ez a közműszolgáltató, amely a közpénzek temetője lehet.

A Lázár János vezette Miniszterelnökség most azt közölte, hogy az állami közműszolgáltatás rendszerének megszervezése "gőzerővel folyik" és "a korábbi bejelentéseknek megfelelően a következő két-három évben elnyeri végső formáját és üzemméretét." Közleményükben azt is írják: visszautasítják az állami közműcég indulásának késlekedésével kapcsolatos, "félrevezető sajtóhíreket".

A Népszava értesülése szerint az állami rezsitársaság leendő "gerincét" képező, - nem régen államosított - Főgáz Zrt.-nél ugyan nagy a kapkodás, de a központi közszolgáltató kialakítása és beindítása még akár fél évet is igénybe vehet. Így szinte bizonyos, hogy nem lesz megvalósítható az a közműholdingról alkotott tavaly őszi kormánydöntés, amely szoros határidőket szabott a "rezsiközpont" kiépítésre.

Azért is furcsa Lázár tiltakozása, mert míg a szakértők idén év végére tették az állami holding indulását, éppen a Miniszterelnökséget vezető miniszter szabott egy jóval hosszabb gumi határidőt, "ráduplázva" a szakemberekre. A jelek szerint a miniszter már saját ígéretében sem bízik.

Az eredeti elképzelések szerint, 2014 december végéig ki kellett volna dolgozniuk a szakembereknek, hogy miként léphet be a lakossági villamosenergia-piacra a Főgáz alapjain létrehozandó nemzeti közműszolgáltató. Ugyanezt a távhőszolgáltatási piacon január végéig kell tisztázni. A teljes körű működését pedig legkésőbb 2015 márciusában kell megkezdenie az új nemzeti közműszolgáltatónak. Vagyis addigra a holdingnak át kell vennie országszerte a lakossági szektorban az áram-, a gáz- és távhőszolgáltatást. Később, de még ebben az évben a felügyelete alá kell vonnia a víz-, a szennyvíz- és a hulladékszolgáltatást is. A szakértők szerint azonban mindez teljes képtelenség.

A bankok számításai szerint átlagosan 25-30 százalékkal fog csökkenni a devizahitelek törlesztő részlete 2015-től. Az ügyfeleknek a jövőben az árfolyamváltozások miatt már nem kell aggódniuk. A bankok szinte mindegyike vesztett a magyar állam ellen indított perekben, már legfeljebb a strassbourgi uniós bírósághoz beadott jogorvoslati kérelmek nyomán születhetnek a hazai ítélkezési gyakorlatot felülbíráló döntések.