Lovász szerint az ugyan jó, hogy elkészült egy hosszú távú koncepció, ugyanakkor "jó lett volna, ha az egyeztetésre egy hétvégénél több idő állt volna rendelkezésre". Hozzátette, komoly gond, hogy a stratégia szerint nem várható a következő években a felsőoktatás finanszírozásának javulása, pedig az intézmények költségvetési helyzetének javítása elengedhetetlen. Az MTA elnöke beszélt arról a kormányzati tévhitről is, miszerint a bölcsésztudományok feleslegesek. Lovász szerint azonban még a pályaelhagyó bölcsész sem feleslegesen kiképzett valaki, sőt.
Megírtuk: a napokban az MTA kutatói egy, "Az érettségi védelmében" című tanulmánnyal álltak ki a gimnáziumok és a továbbtanulás mellett a szakiskolai képzéssel szemben. Az elemzés adatai szerint a kormány "alapdiagnózisa" is téves: míg a kabinet állítja, hogy a rendszerváltás óta súlyos szakemberhiány van, a tanulmány bizonyítja, hogy az elmúlt húsz évben a középfokú szakképzés állandó szinten volt, ráadásul a munkaerőpiacon az érettségivel rendelkezők sikeresebbek, foglalkoztatásuk magasabb, többet keresnek. Sőt, a szakközépiskolai végzettséggel rendelkezők inkább jutnak munkához: az ott érettségizők 4,8 százaléka, míg a szakiskolával rendelkezők 8 százaléka vált az utóbbi időben munkanélkülivé. Jelentős fizetéskülönbséget is megfigyeltek: a szakközépiskolában végzettek átlagkeresete 25 százalékkal magasabb. "A tervezett reformok a többre és jobbra törekvő családok százezreit fosztanák meg az anyagi boldogulás és a munkában való kiteljesedés lehetőségétől" - összegeztek a kutatók.
A kormány oktatási terveinek visszavonását és új, átgondolt stratégiát kérte mindezek miatt a szocialista Kunhalmi Ágnes, Erőss Gábor, a PM elnökségi tagja pedig követeli, hogy a Fidesz-kormány adja vissza az érettségizés jogát a magyar fiataloknak.