Az Egyesült Államok jelenleg több mint 60 ezer katonát állomásoztat az európai kontinensen, jórészt Németországban, Olaszországban és Nagy-Britanniában. Ez a létszám nem változik, gyakoribb rotációkkal, hadgyakorlatokkal erősítik az európai jelenlétet. A Pentagon két éves felülvizsgálata most fejeződött be, de az ukrán válság miatti új helyzetet is tekintetbe vették. Hagel telefonon tájékoztatta a leginkább érintett négy ország külügyminiszterét.
Jórészt kisebb létesítményeket számolnak fel, olyan bázisokat, amelyek jelentősége a hidegháború végével csökkent. Nagy-Britanniában három légibázisról - Mildenhall, Alconbury és Molesworth - távoznak az amerikaiak, mintegy kétezer amerikai katonát vonnak kionnan, s többszáz helybeli veszítheti el az állását. Mildenhallból, ahol a II. világháború óta állomásoztak amerikaiak, a KC-135-ös szállítógépeket várhatóan Németországba telepítik át a BBC értesülései szerint.
Suffolkban, a Lakenheath légibázison ugyanakkor megerősítik az amerikai jelenlétet, ott állomásoznak majd ugyanis a legújabb típusú, F-35-ös harci gépek, két repülőszázadot, 48 repülőt telepítenek oda 2020-ig. Németországban, Belgiumban, Hollandiában és Olaszországban is bezárnak amerikai bázisokat, mintegy 1100 helyi munkahely veszik ott el, jelentette be egy Pentagon-tájékoztatón Derek Chollett védelmi államtitkár. Portugáliát érzékenyen érinti, hogy az Azori-szigeteken is csökken az amerika jelenlét, 500 katonát vonnak ki onnan a Lajes-légibázisról. Ennek a támaszpontnak addig volt jelentősége, amíg üzemanyagfelvételre le kellett ott szállniuk a transzatlanti járatoknak. Lisszabon tiltakozását fejezte ki az egyoldalú döntés miatt, amely nehéz helyzetbe hozza a helyi lakosságot.