Merkel és Cameron tárgyalásaira rányomta bélyegét a párizsi terrortámadás. A megbeszéléseket követő szerda esti sajtóértekezleten a Downing Street 10-ben mindketten szolidaritásukat nyilvánították Franciaországgal, s kiálltak a sajtószabadság megőrzése mellett.
„Nagyon szeretném Nagy-Britanniát egy erős és sikeres Európai Unión belül látni”- szögezte le Merkel. A német kancellár nem válaszolt a kérdésre, amely arra vonatkozott, támogatja-e David Cameron követelését az EU szerződéseinek módosítására.
A brit kormányfő a sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy nem ellenzi a munkaerő szabad mozgását az unión belül, azt azonban igen, ha visszaélnek a lehetőségekkel.
Konkrét példaként említette, hogy csak akkor fizetnének családi pótlékot a külföldi munkavállalók gyerekei után, ha
azok Nagy-Britanniában tartózkodnak. Angela Merkel jelezte, egyetért azzal, hogy a visszaéléseknek elejét kell venni, de úgy vélte, ezeket a kérdéseket uniós szinten kell rendezni.
„Meg fogjuk vizsgálni ezt a kérdést, tárgyalni fogunk róla, nem csupán kétoldalú megbeszéléseken, hanem más parnerekkel is. Az EU minden egyes tagállamában felmerült az igény, hogy rendezni kell ezt a problémát”. Merkel úgy vélte, meg kell vizsgálni valamennyi tagállam szociális ellátó rendszerét, s azt is, hogy milyen visszaélések merülhetnek fel.
Cameron további követeléseivel kapcsolatosan a német kancellár jóval kevesebb nyitottságot mutatott. A brit kormányfő egyebek mellett sürgeti, hogy a külföldi munkavállalók csak négy év elteltével igényelhessenek családi pótlékot, vagy szociális lakástámogatást. Ugyancsak felvetette, hogy csak azon munkavállalók beutazását engedélyeznék Nagy-Britanniába, akik már rendelkeznek valamilyen állásajánlattal. Akik pedig hat hónapig nem tudnának elhelyezkedni, azoknak vissza kellene térniük hazájukba Cameron javaslatai szerint.
Brit részről összességében támogatónak ítélték a német kancellár londoni kijelentéseit. David Cameron pedig biztosította tárgyalópartnerét, hogy nem célja Nagy-Britannia kivezetése az Európai Unióból. „Nem hiszem, hogy a megfelelő válasz Nagy-Britannia kilépése lenne” – mondta Cameron. A brit kormányfő üdvözölte, hogy Angela Merkel hajlandó áttekinteni a briteknek az uniós tagsággal kapcsolatos problémáit.
Múlt év novemberében David Cameron nagy beszédben foglalta össze az uniós tagsággal kapcsolatos fenntartásokat, s a hírek szerint a beszédből Angela Merkel követelésére ejtette azt a pontot, amely felső határt szabott volna a külföldi munkavállalók bebocsátásának. Berlinből világossá tették, hogy semmiféle olyan lépést nem támogatnának, amely sértené az unió egyik alappillérét, a munkaerő szabad mozgásának elvét.
Merkel kancellár kérdésre válaszolva nem erősítette meg a Der Spiegel német hetilap felvetését arról, hogy „elkerülhetetlen” Görögország távozása az euróövezetből, ha a radikális Sziriza párt alakíthat kormányt a január 25-i választásokat követően. Merkel hangsúlyozta, Athén jelentős áldozatot vállalt azért, hogy tagja lehessen az eurózónának, nagyon nehéz éveken jutott túl „Semmi kétség, hogy a görögök erőfeszítései sikerrel járnak” – mondta Londonban a német kancellár.