Budapest;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;látogatás;orosz elnök;

Hamarosan Budapesten integethet Putyin, ám örömmel csak Orbán látja majd FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Megerősítették a Putyin-vizitet

Vlagyimir Putyin hivatalos Budapestre - erősítette meg a kormányfő sajtófőnöke lapunk információit. Az orosz elnök és Orbán Viktor találkozójának időzítése meglehetősen szerencsétlen: az egyre mélyülő ukrán válság idején újabb feszültségpontot jelenthet nyugati szövetségeseinkkel, s tovább ronthat a tavaly ősz óta fokozódó amerikai-magyar diplomáciai konfliktuson is.

Orbán Viktor kormányfő tavaly munkalátogatáson járt Moszkvában, így a következő munkalátogatásra Vlagyimir Putyin orosz elnök hivatalos Budapestre, ennek a soron következő látogatásnak időpontjáról zajlik az egyeztetés - közölte Havasi Bertalan. A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője ezzel megerősítette lapunk keddi információit, miszerint Putyin hamarosan Budapestre látogat.

Nem mindenki örül az orosz elnök érkezésének. "Nem leszünk Putyin gyarmata!" címmel szervez tüntetést az orosz elnök látogatása ellen a Százezren az internetadó ellen, valamint a 60ezren a MAGÁN nyugdíjukért Facebook-csoport. A tüntetést február 9-re, a Kossuth térre hirdették meg. Kedden a Párbeszéd Magyarország is tüntetés szervezésébe kezdett Putyin látogatásának alkalmából, ők közös ellenzéki megmozdulást terveznek. A demokratikus ellenzéki pártok aggodalmukat fejezték ki a vizit miatt. Lapunknak Mesterházy Attila azt mondta: Angela Merkel német kancellár vizitje, majd az ezt követő Putyin-látogatás komoly lehetőség Orbán számára, hogy végre befejezze a kettős beszédet és Magyarország visszatérjen az európai útra. Az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista tagja szerint szerencsétlen időpontban jön Budapestre az orosz elnök, hiszen ilyen mélyen még nem voltak a magyar-amerikai kapcsolatok, ezért a miniszterelnöktől azt várják, egyértelműen képviselje az unió és a NATO álláspontját. Abban is reménykednek, hogy a magyar-orosz kapcsolatokban megszűnnek a meglepetések és Orbán végre világossá teszi Putyin számára, hogy Magyarország az ukrán konfliktus ügyében az Európai Unió álláspontját képviseli.

Putyin, miként 2006-ban, idén is magával hozza saját páncélautóját a magyar fővárosba FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Putyin, miként 2006-ban, idén is magával hozza saját páncélautóját a magyar fővárosba FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Az orosz elnök látogatása az egyre mélyülő ukrán válság idején valóban újabb feszültségforrást jelenthet nyugati szövetségeseinkkel, s tovább ronthat a tavaly ősz óta fokozódó amerikai-magyar diplomáciai konfliktuson is. Október közepén derült ki, hogy több, a magyar kormányhoz kötődő személyt korrupció gyanúja miatt kitiltottak az USA-ból. Később Vida Ildikó, NAV-elnök nyilvánosan elismerte, ő az egyik érintett. Miközben a magyar kormány nem tett érdemi lépést a korrupciógyanú kivizsgálására, folyamatosan támadja Amerikát, például a nemzeti szuverenitás megsértésével. A múlt év végén Orbán felszólítására Vida rágalmazásért feljelentette André Goodfriendet. Ám az Egyesült Államok budapesti ügyvivőjét megillető mentesség miatt a küldő országnak jóvá kell hagynia, hogy peres eljárás indulhasson. Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter kezdeményezte az amerikai külügynél ennek felfüggesztését. A hvg.hu kérdésére az amerikai külügyminisztérium most közölte: megkapták a kérést, döntés azonban még nem született, egyelőre vizsgálják a dokumentumot.

Goodfriend amúgy is közellenséggé vált a kormányoldalon, ám ennek ellenére az ügyvivő valamennyi politikai oldallal egyeztet. Tegnap például az LMP két társelnökét fogadta hivatalában. Schiffer András legfőképpen arra volt kíváncsi, merült-e fel a kitiltott személyekkel kapcsolódóan a magyar jog alapján konkrét bűncselekmény gyanúja, és ha igen, ezt az információt az amerikaiak átadták-e a magyar félnek. "Goodfriend világossá tette, konkrét személyt, konkrét bűncselekménnyel nem vádoltak meg. A kitiltott hat személy az ügyvivő szerint az ide vonatkozó elnöki proklamációt sértette meg, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy a magyar jog szerint bűncselekményt követtek el" - mondta a találkozó után, hozzátéve: nem minden bűncselekmény, amit korrupciónak hívunk. Schiffer szerint noha az amerikaiak nem adtak át konkrét bizonyítékokat, továbbra is a miniszterelnököt terheli "felelősség és a mulasztás" az ügyben. A találkozón a paksi bővítés is szóba került, Szél Bernadett szerint Goodfriend ezzel kapcsolatban azt mondta, azzal nincs problémájuk, ha valaki Oroszországgal üzletel, a gondot a kormányzati lépések átláthatóságának hiánya jelentheti.

A magyarok inkább Amerikát bírják
A magyarok inkább szimpatizálnak az Egyesült Államokkal, mint Oroszországgal - derült ki a Medián, 444.hu megbízásából készített felméréséből. Előbbinek 65, utóbbinak 44 pontot adtak egy 100 fokozatú skálán. A felmérés november 28. és december 2. között készült, vagyis amikor a kitiltási botrány miatt elég rossz volt az amerikai és a magyar kormány kapcsolata. A viszony romlását látók 57 százaléka a magyar felet hibáztatja, s a fideszesek között ugyan többen mondják (37 százalék), hogy az amerikai fél a hibás, de ez alig több mint harmada szavazóiknak. A nem jobbikos ellenzék 80 százaléka szerint a magyar fél a hibás, sőt a jobbikosok 59 százaléka szerint is. Kiderült, a fideszesek a leginkább megengedőek az oroszokkal szemben: 39 százalékuk inkább azt szeretné, hogy hazánk Oroszországgal fűzze szorosabbra kapcsolatait, 40 százalékuk az USA-hoz közeledne. A demokratikus ellenzék szavazói körében 72:18 az arány az USA javára, a pártot nem választóknál pedig 54:16.