M1;Budaörs;útdíjhasználat;útdíj;

- Útdíj - Budaörs visszavágott, de a kormány nem bánja

A kormányszóvivő közlése szerint gondoskodnak arról, hogy legyen közvilágítás az M1-M7-es autópályák közös bevezető szakaszán.  Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere kedden közölte, hogy a település önkormányzata nem fizeti tovább az M1-M7-es autópályák közös bevezető szakaszának közvilágítását az útdíj kiterjesztésével "egyoldalúan megváltoztatott" közlekedési feltételek miatt.

Kovács Zoltán kormányszóvivő egy más témában tartott szerdai kormányszóvivői tájékoztatón kérdésekre válaszolva beszélt arról, hogy jogászoknak kell megvizsgálni a budaörsi polgármester tervezett intézkedését, amely szerint Budaörs önkormányzata nem fizeti tovább az M1-M7-es autópályák közös bevezető szakaszának közvilágítását.

Wittinghoff Tamás kedden közölte azt, hogy az érintett szakaszra bevezetett útdíj egyoldalúan megváltoztatta a közlekedési feltételeket, ezért a város február 28-i hatállyal felmondja a 2002-ben kötött autópálya-világítási szerződést. Kovács Zoltán szerdán azt mondta, egy-egy ilyen szerződéses kérdés rendezése túlmutat azon, hogy a polgármester csak úgy egyoldalúan felmondjon ilyen típusú megegyezéseket. A jogászok dolga eldönteni, hogy ehhez van-e joga, és hogy milyen keretek között lehet ezt orvosolni - tette hozzá a szóvivő.

Közölte: "gondoskodni fogunk arról, hogy ne boruljon sötétségbe ez az útszakasz". A kormányszóvivő a január elsejétől díjköteles útszakaszok rendszerével összefüggésben beszélt arról is, hogy eddig körülbelül kétszázezren vettek már megyei e-matricát, és hogy a rendszert folyamatosan figyelik. Január 31-ig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium összegyűjti a tapasztalatokat, és ezt követően, ha szükséges, módosítanak az intézkedésen - ismertette.

Kovács Zoltán annak kapcsán, hogy az M86-os gyorsforgalmi út fizetőssé tételének visszavonása érdekében Vas megyében a tervek szerint csütörtökön civil kezdeményezésre blokád alá vonják az útszakaszt, azt mondta: a kormányzat korábban sem és a jövőben foglalkozik ultimátumokkal. Ezekkel a kérdésekkel párbeszéd révén tudnak foglalkozni - jegyezte meg.

A kormányszóvivő a vasárnapi nyitva tartást szabályozó kereskedelmi törvény kapcsán, a vasárnapi házhoz szállítás tiltására vonatkozó kérdésre válaszolva leszögezte: "önmagában és eredetileg is a döntéshozói szándékot tükrözi, hogy ilyen tevékenységet sem lehet folytatni".

A Nemzetgazdasági Minisztérium közlése szerint bár az ügyfelek online megrendelhetik a számukra szükséges termékeket, azok kiszállítása 22 és 6 óra között, valamint munkaszüneti és vasárnapi napokon nem történhet meg. Az alkoholforgalmazók jövedéki biztosítékáról Kovács Zoltán azt mondta, hogy kodifikációs, döntéselőkészítői hiba történt.

A Miniszterelnökség olyan javaslattal élt, hogy maradjon a rendszer abban a formában, ahogy 2014-ben volt, és egy gondos szakmai előkészítés után térjenek vissza a kérdésre. Tekintettel arra, hogy áprilistól vezették be volna a rendszert, a parlament pedig a tervek szerint február közepén összeül, sürgősséggel ezt a módosítást meg lehet tenni - mondta.

Erősödött a forint szerda délelőtt, az euró árfolyama 320 forint alá csökkent a bankközi devizakereskedelemben.