Irak;Szíria;Iszlám Állam;

- Csak fegyverrel megy, érvekkel nem?

Egyre nagyobb a veszélye annak, hogy az Iszlám Állam (IS) megpróbálja Irak és Szíria után más országokba is „exportálni” a terrort. Erre utal, hogy hétfőn dzsihadista fegyveresek Irak felől támadást intéztek egy szaúdi határőrizeti poszt ellen. 

Az összecsapások során három katona és négy szélsőséges vesztette életét. Kiderült azonban, hogy az egyik szaúdi halott nem egyszerű határőr, hanem az észak-szaúdi határőrizeti szerv vezetője, Avdah al-Balavi dandártábornok volt. Ez annak a jelzése lehet, hogy a terrorakció nem véletlenszerű, hanem alaposan kitervelt volt, s az sem zárható ki, hogy valaki Szaúd-Arábiából szivárogtatta ki, éppen hol tartózkodik a tiszt. Ez azért is könnyen lehetséges, mert az IS-nek sok szimpatizánsa van a szaúdi királyságban.

Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy az IS képes lenne destabilizálni Szaúd-Arábiát, hiszen azokban az országokban vélt erőssé, s foglalt el jelentős területeket, ahol a központi hatalom igen gyenge – Irakban és Szíriában.

A Guardian azonban rámutat, hogy miközben a fegyverekkel való leszámolás hatékony lehet szaúdi részről az IS ellen, ideológiai szempontból már nem egyszerű felvenni a harcot, mivel e tekintetben nincs nagy különbség közöttük. A síiták gyűlölete, a kemény büntetések, mint a kéz levágása, a szaúdi vahhabizmusban is léteznek – írta múlt év szeptemberében Heba Saleh és Simeon Kerr a Financial Times hasábjain. 

Váratlanul Észak-Koreában bejelentették, mégsem lesz szünnap Kim Dzsong Un születésnapja. A kis vezér csütörtökön ünnepli feltehetően 32. születésnapját, s a sztálinista államban megszokott, hogy a nagy vezetők, Kim Ir Szen, illetve Kim Dzsong Un születésnapja nemcsak munkaszüneti nap, hanem ilyenkor ajándékokat is osztogatnak, például nagyobb rizsadagot kapnak az emberek, s csokit a gyermekek.