Hiába szüntette meg Fröhlich Róbert főrabbi jogviszonyát Schwezoff Dávid, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) ügyvezető igazgatója, hétfőn este a Dohány utcai zsinagóga "templomjáró közössége" titkos szavazással megerősítette posztján Frölichet. A maga által összehívott "flashmobon" a főrabbi elmondta, hogy hétfőn Schwezoff berendelte őt és feleségét, s ultimátumot adott nekik: döntsék el, közös megegyezéssel hajlandóak-e munkakörükből távozni, vagy vállalják az ügyvezető igazgatói jogkörben eldöntött azonnali menesztést. Mindezt azzal indokolta, hogy az általa indított vizsgálat jelen állása szerint a Dohány utcai zsinagóga beléptetési rendszerének pályáztatásakor valakit előnyben részesítettek. Frölich a jelenlévőknek elmondta, hogy az elmúlt több mint húsz év során sok bírálatot kapott, de pénzügyi visszaéléssel még soha nem vádolták meg, és "ilyen megalázó helyzetbe rémálmaiban sem került". A közösség 63 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett a főrabbi maradását követelte, aminek következtében a Mazsihisz átvette állományba őt, és a Dohány utcai zsinagógába delegálta főrabbiként.
Ezzel párhuzamosan Frölich bejelentette, személyiségi jogainak és jó hírnevének megsértése miatt beperli Schwezoffot, akinek szerinte adminisztratív vezetőként nem volt joga megszüntetni a jogviszonyát. A főrabbi és felesége szerint az ügy hátterében nem a beléptető rendszer, hanem a Schwezoff elleni visszahívási kezdeményezés állhat, amelyet tavaly év végén a Fröhlich házaspár is aláírt. A Mazsihisz honlapján ma is olvasható a 25 képviselő által névre vett, 2014. december 16-án benyújtott indítvány, amelyben a BZSH képviselői rendkívüli közgyűlés tizenöt napon belüli összehívását és Schwezoff azonnali visszahívását kezdeményezik. Miután már letelt a 15 nap, de az ügyben eddig nem történt semmi, vélhetően az újabb botrány hatására tegnap január 15-re összehívták a rendkívüli közgyűlést, ahol az ügyvezető igazgató visszahívásáról döntenek.
Schwezoff erre reagálva közölte, hogy a meghívót aláíró Kardi Judit elöljáró nem jogosult a rendkívüli közgyűlés összehívására. Heisler András azonban lapunknak azt mondta, független jogászok szerint törvényesen hívták össze a január 15-i közgyűlést. A Mazsihisz elnöke megismételte: az ügyvezető tevékenysége kockázatot jelent, káros a zsidó közösség számára, ezért távoznia kell posztjáról. Felelőtlennek nevezte Schwezoff lépéseit és közölte, a BZSH igazgatója megválasztása óta olyan hibákat követett el, ami miatt a közgyűlés várhatóan vissza fogja hívni. A Mazsihisz elnöke korábban lapunknak azt mondta, Schwezoff ámokfutása miatt már a magyarországi zsidóság becsülete forog kockán. Heisler szerint a zsidó közélet többsége értetlenül szemléli a BZSH elnökének rombolását és támogatóinak magatartását.
A BZSH ügyvezetője nemcsak a beléptető rendszer ügyében kavart port, amikor feljelentést tett hűtlen kezelés gyanújával. Kunos Péter, a Mazsihisz ügyvezetője novemberben írt nyílt levélben kifogásolta, hogy Schwezoff leépítette a Nyári Zsidó Fesztivál szervezőcsapatát, ezek után sok-sok év kell ahhoz, hogy a 2014-hez hasonló színvonalú fesztivál létrejöhessen. Az ügyvezető igazgató ugyanis október 31-ével felbontotta a BZSH szerződését Vadas Verával, a fesztivált szervező Plaza Szerviz Bt. és az Aviv Travel Kft. tulajdonosával.
Schwezoffot egyébként a BZSH tavaly július 3-ai közgyűlésén választották meg a szervezet ügyvezető igazgatójává az áprilisban lemondott Zoltai Gusztáv helyére. A következő hetekben nyilvánosságra került múltja, s első intézkedései miatt a BZSH október 29-én szavazott arról, hogy visszahívják-e Schwezoffot, a szavazás azonban akkor megerősítette őt tisztségében. Ugyanakkor Tordai Péter BZSH-elnök, aki korábban kijelentette, nem tud együtt dolgozni az ügyvezető igazgatóval, és aki a visszahívását kezdeményezte, a közgyűlés döntésének értelmében távozni kényszerült elnöki székéből.