;

Franciaország;államfőválasztás;François Hollande;France Inter rádiócsatorna;

- Támadásba lendül a francia államfő

Szokatlan gyakorlathoz folyamodott tegnap François Hollande francia köztársasági elnök. Csaknem két óra hosszat válaszolt a France Inter rádiócsatorna hullámhosszán az újságírók, majd a hallgatók kérdéseire.

Az volt ezzel a célja, hogy a 2017-ben esedékes következő államfőválasztás előtt átfogó politikai offenzívába kezdjen, véget vetve csaknem hároméves népszerűségi mélyrepülésének. Az elemzők a közeljövőre kemény és határozott föllépést várnak az elnöktől. Ennek megfelelően Hollande elsősorban belpolitikai kérdésekkel foglalkozott, mindenekelőtt a gazdasági fejlődés esélyeivel.

„Változtatni szándékozom mindenen, - mondta -, ami fékezheti a haladást és az egyenlőséget, vállalok minden kockázatot, ami Franciaországot jelenlegi ötéves mandátumom végére erőssé teszi”. Növelni szándékozik a termelést és visszaszorítani a munkanélküliséget.

Nemzetközi ügyekről bejelentette, hogy vasárnap találkozik Angela Merkellel, hogy véleményt cseréljenek Európa jövőjéről és a Párizs-Berlin kapcsolatokról. Január közepén pedig Kazahsztánban négyes csúcs lesz ugyancsak a német kancellár, ő maga, valamint Putyin és Porosenko ukrán elnök részvételével. Egy feltétel van csupán -, tette hozzá -, hogy új haladást érjenek el Ukrajna ügyében, ha erre nincs esély, hiábavaló az eszmecsere.

Megjegyezte azt is, hogy Putyin decemberi találkozójukon kijelentette, nincs szándékában bekebelezni Kelet-Ukrajnát, befolyását akarja megőrizni, és az a kívánsága, Kijev ne csatlakozzék a NATO-hoz.

A francia belpolitikai kérdéseket kommentálva, a Le Monde belpolitikai rovatvezetője szerint Hollande szokása ellenére, nem mentegetőzött kudarcáért, hogy a munkanélküliséget nem tudta eddig csökkenteni. Az újságíró megjegyezte, az államfő környezete úgy véli, Hollande „jobb a franciák közelségében, mint a kérdés-felelet játékokban, de ez kétélű fegyver, mert ha csak kommentál, de semmi újat nem jelent be, elég hamar kiábrándulhatnak belőle. Cselekvést várnak tőle és nem szavakat”.

Egyre többször merül fel Görögországnak az euróövezetből való kilépése annak kapcsán, hogy a január 25-én esedékes választás esélyese a hitelmegállapodást elutasító baloldali radikális Sziriza. Megoszlanak a vélemények arról, milyen következményei lennének egy ilyen fejleménynek az Európai Unióra nézve.