Ugyanakkor ismeretes, hogy csaknem 30 ezer háznál továbbra sincs szelektív gyűjtőedény a fővárosban, a BVK Zrt. tájékoztatása szerint ezeken a helyeken a lakók nem vették át az egyszer már kiszállított szelektív edényeket, ám az eddigi tapasztalatok szerint tízből kilenc esetben gyűjtik szelektíven a hulladékot ott, ahol elérhető a szolgáltatás.
A szelektív hulladékgyűjtés ösztönzése érdekében a fővárosi önkormányzat és a Fővárosi Közterület-Fenntartó Zrt. (FKF) úgy döntött, hogy a jövőben a hulladékot gyűjtő jármű nem viszi el a szemetet onnan, ahol háztartási hulladékot találnak a szelektív edényben. A fővárosi hálózatot mintegy 5,6 milliárd forintból építették ki, amelyet főleg az Európai Unió biztosított. A beruházás teljes összegéből 4,3 milliárd forintba kerültek a hulladékot elszállító, környezetbarát, földgázzal és biogázzal egyaránt működtethető járművek.
A hulladéktörvény január elsejétől hatályos módosítása szerint a közszolgáltatónak továbbra is a települési papír-, üveg-, műanyag, fém- és zöldhulladék elkülönített gyűjtését kell vállalnia, ugyanakkor ez a kötelezettség most kiegészül azzal, hogy a házhoz menő gyűjtést minél több fajtájú és jellegű települési hulladékra kell biztosítani. A módosítás kivételessé teszi a hulladékgyűjtő szigeteken történő szelektív gyűjtést.
A törvény szerint ezt "csak kiegészítő megoldásként, elsősorban olyan sűrűn lakott településrészeken lehet alkalmazni, ahol az elkülönítetten gyűjtött háztartási hulladék házhoz menő gyűjtése és elszállítása nem biztosítható". A társasházaknál heti, a kertvárosi részeken havi elszállítással dolgozik az FKF.